Sulmet ruse në rajonin jugor Kherson të Ukrainës vazhduan gjatë 24 orëve të fundit, duke plagosur tre civilë, sipas kreut të administratës ushtarake rajonale.

“Okupatorët rusë bombarduan 50 herë territorin e rajonit Kherson. Vendbanimet paqësore të rajonit vuajtën nga sulmet e artilerisë, MLRS, mortajave dhe tankeve, “tha Yaroslav Yanushevych, kreu i administratës ushtarake rajonale Kherson.

Qyteti i Khersonit u godit 23 herë në 24 orët e fundit, tha Yanushevych, duke shtuar se tre persona kishin pësuar lëndime të “ashpërsisë së ndryshme”.

Në nëntor, ushtria ruse u tërhoq nga qyteti Kherson, i vetmi kryeqytet rajonal që Moska kishte kapur që nga fillimi i pushtimit, në një pengesë të madhe për presidentin rus Vladimir Putin. Që atëherë, forcat ruse janë vendosur përtej lumit nga Kherson dhe rregullisht granatojnë qytetin prej andej.

Top Channel