Një viktimë është shënuar në 24 orët e fundit nga Covid 19 në vendin tonë ndërsa janë infektuar 23 qytetarë.

Nga 406 testime, kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 7 qytetarë në Tiranë, Gjirokastër, 3 në Durrës, nga 2 qytetarë në Fier, Kuçovë, nga 1 qytetarë në Krujë, Kolonjë.

Janë 220 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 nuk ka pacient që po trajtohet. Në 24 orët e fundit ka një humbje jete me SarsCov2, një qytetare 80 vjeç, nga Tirana.

Janë shëruar 10 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 328,836 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Statistika ( 23 Dhjetor 2022)

Raste të reja ditore 23
Të shëruar në 24 orë 10
Të shtruar në spitale 0
Humbje jete në 24 orë 1
Testime ditore 406

Testime totale 2,017,208
Raste pozitive 332,652
Raste të shëruara 328,836
Raste Aktive 220
Humbje jete 3,596

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 170
Gjirokastër 14
Fier 10
Durrës. 7
Lezhë 5
Berat. 5
Vlorë 4
Korçë 3
Shkodër 2

Top Channel