​SHBA pritet të dërgojë armë në vlerë prej gati 2 miliardë dollarësh në Ukrainë

21/12/2022 18:35

Presidenti amerikan Joe Biden pritet të konfirmojë një paketë të re ndihme ushtarake prej 1.8 miliardë dollarësh për Ukrainën gjatë vizitës sonte në Ukrainë nga Volodymyr Zelenskiy në Shtëpinë e Bardhë.

Një zyrtar amerikan i tha CNN se ishte një “paketë e rëndësishme ndihme”, me sistemin raketor të mbrojtjes ajrore Patriot në krye.

Dy lloje armësh janë kyçe në paketën e re të ndihmës ushtarake amerikane. E para është sistemi raketor i përmendur tashmë Patriot. Është një sistem kompleks, preciz dhe i shtrenjtë, të cilin ekspertët e cilësojnë si “standardin e artë” të mbrojtjes ajrore. Përdorimi i sistemit Patriot kërkon një numër të konsiderueshëm ushtarësh të trajnuar mirë.

Një lloj tjetër i rëndësishëm armësh janë municionet e drejtuara me saktësi për avionët luftarakë ukrainas. Gjegjësisht, forcat ajrore të Ukrainës dhe Rusisë më së shumti përdorin të ashtuquajturat municion “memece”, i cili gjuhet në drejtim të përafërt të objektivit.

Ju kujtojmë se Ukraina ka marrë së fundmi sasi të konsiderueshme municionesh dhe raketash precize nga vendet perëndimore, kryesisht municione për obus dhe raketa për raketahedhës të fuqishëm me shumë tytë HIMARS.

Çfarë ndryshimi mund të bëjnë Patriotët dhe municionet e avionëve preciz në luftë?

Aktualisht, kërcënimi më i rëndësishëm rus janë sulmet e pandërprera ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës, të cilat e bëjnë jetën të padurueshme për civilët në muajt e dimrit. Qytetet e mëdha mbeten pa energji elektrike dhe ngrohje për periudha të gjata, 12 orë në ditë, e ndonjëherë edhe më gjatë. Në këtë mënyrë, rusët duan të shkatërrojnë moralin e lartë të ukrainasve.

Sistemet raketore Patriot mund të përgjojnë një numër të madh raketash ruse dhe të ashtuquajturat kamikaz me dron. Është një sistem që është më i miri i NATO-s për sa i përket mbrojtjes ajrore, kështu që ukrainasit shpresojnë se arma e re mund t’i ndihmojë ata të ndalojnë raketat ruse përpara se të godasin objektivat e tyre të rëndësishëm.

Top Channel