A jemi vetëm ne apo është presioni për të dalë jashtë, pavarësisht nga moti dhe ekonomia?

Nuk ndihmon që ky dhjetor shënon sezonin e parë të festave të duhura pas COVID-it, duke sjellë me vete gëzime kompensuese për tre vjet.

Por, në mes të gjithë furisë festive që po ndodh jashtë, ne jemi këtu për t’ju kujtuar se të marrësh pak kohë për veten është e nënvlerësuar. Qëndrimi brenda mund të jetë dy herë më emocionues sesa të dalësh jashtë. Sekreti, ne besojmë, është thjesht t’i kushtoni vëmendje një nate të qetë në shtëpi. Më poshtë udhëzuesi ynë i dobishëm do t’ju vijë në ndihmë:

Krijoni një hapësirë të rehatshme

Nëse moti i mjerueshëm ju ka mbyllur në shtëpi, atëherë ia vlen të krijoni një hapësirë të rehatshme. Ekspertja Eleanor Cording-Booth është gati me disa alternativa.

Drita është gjithçka. Ju mund ta ndizni ngrohjen sa të doni, por nëse drita në dhomë është me ngjyrë blu, nuk do të ndiheni kurrë komod. Personalisht, unë përdor vetëm llamba me fuqi të ulët, llamba të bardha, të ngrohta dhe abazhurë që ofrojnë dritë të butë.

Ajo rekomandon gjithashtu shtresimin e dritës së llambës me “shkëlqimin e artë të një flake të vërtetë… Një flakë e vetme nga një shandan ose qiri aromatike mund të bëjë një ndryshim të habitshëm”. Aroma gjithashtu mund të transformojë plotësisht humorin e një dhome. “Qirinjtë me drurë, të tymosur, pikantë krijojnë atë lloj atmosfere që ju bën të dëshironi të anuloni planet tuaja të mbrëmjes dhe të qëndroni aty. Jastëkët, batanijet dhe qilimat do të bëjnë një ndryshim të madh. Vizualisht, teksturat natyrale si druri, leshi dhe kadifeja do të ndalojnë një hapësirë që të duket e sheshtë dhe ato janë gjithashtu fizikisht të ngrohta në prekje.

Bëni një banjë luksoze

Kur ka qenë hera e fundit që keni bërë një dush të paharrueshëm? Ne nënkuptojmë një banjë të duhur, luksoze. Mbështetuni në kënaqësinë tuaj, themi ne, duke pirë një gotë vere dhe duke ndezur një qiri aromatik. Pak muzikë në sfond askujt nuk i bën dëm apo jo?!

Vishuni sa më komod

Kjo na çon te çështja se çfarë të veshim gjatë qëndrimit, për të cilën çuditërisht kemi një ose dy mendime. Zëvendës Drejtoresha e Stilit të PORTER, Sophie Hardcastle thotë se zgjedhja e pjesëve të duhura, mund të ngrejë humorin. Hoodie prej kashmiri, një palë çorape me model, disa pantofla të ngrohta dhe ju premtoj se do të ndiheni shumë mirë. Me pushimet afër, të mbuloheni me një mantel të trashë është zgjedhja e duhur.

Zgjidhni ushqimin e duhur

Nuk ka asgjë më të mirë se sa një vakt i shijshëm teksa jemi para televizorit duke parë serialin tonë të preferuar. Kuzhinieri legjendar britanik Jeremy Lee ka disa sugjerime. Së pari, një supë me thjerrëza të kuqe, karrota dhe hudhër të tymosur është zgjedhja e duhur. Për ditët e ftohta të dimrit, Lee favorizon gjithashtu një pjatë me pure patatesh me majdanoz të grirë, pak fileto të zier në avull. Ai rekomandon gjithashtu vezë të fërguara në bukë të thekur. Gjeniale apo jo?!

”Zhdukuni” nga rrjetet sociale

Jeni duke u relaksuar dhe në të njëjtën kohë po shikoni Instagramin tuaj. Por, ia vlen të bëni një pauzë. “Për shkak se ne kemi akses në atë që njerëzit e tjerë po bëjnë, mund të humbasim”,- thotë psikologia Dr Audrey Tang. “Nëse nuk doni të shihni se çfarë po bëjnë të tjerët, nuk keni pse. Ne kemi fuqinë për të heshtur dhe kjo mund të jetë edhe një formë e kujdesit për veten. Një pushim nga rrjetet sociale në përgjithësi mund të jetë një lehtësim i mirëpritur.”

Top Channel