‘Year in Search’ i Google ka publikuar listën e plotë se çfarë kanë kërkuar njerëzit më shumë për vitin 2022.

Ndërsa fjala më e kërkuar është emri i një loje ‘Wordle’ shumë ngjarje të mëdha dhe personazhe të njohur gjithashtu patën një ndikim në kërkimet në internet.

Vdekja e Mbretëreshës Elizabeth II në shtator u rendit në pesëshen e parë për interesin e përgjithshëm global të kërkimit. Ukraina ishte termi i tretë më i kërkuar.

Për sa i përket të famshmëve, Johnny Depp kryesoi listat e interesit të kërkimit midis aktorëve, pas rastit të tij për shpifje kundër Amber Heard gjatë verës.

Depp u pasua nga Will Smith, i cili u bë kryefjalë pasi goditi me shuplakë komedianin Chris Rock drejtpërdrejt në skenë përpara miliona njerëzve në Academy Awards.

Ikona e tenisit Serena Williams u shfaq si atletja numër dy më e kërkuar në SHBA, e vendosur në qendër të vëmendjes nga njoftimi i daljes në pension të saj dhe stuhia mediatike pas momenteve të fundit të Williams në US Open.

Dhe punonjësit e Google në SHBA treguan një interes të madh për t’u bërë të pasur shpejt. Numrat e lojërave të llotarisë Mega Millions dhe Powerball ishin të larta në 10 vendet kryesore me interes në kërkim në SHBA dhe në mbarë botën.

Fjalët më të kërkuara

1- Wordle
2- India vs Anglia
3- Ukrainë
4- Mbretëresha Elizabeth
5- Ind vs SA

Lajmet më të kërkuara

1- Ukrainë
2- Mbretëresha Elizabeth ndërron jetë
3- Rezultatet e zgjedhjeve
4- Powerball
5- Lija e majmunit

Njerëzit më të kërkuar

1- Johnny Depp
2- Will Smith
3- Amber Heard
4- Vladimir Putin
5- Chris Rock

Filmat më të kërkuar

1- Thor: Love and Thunder
2- Black Adam
3 Top Gun: Maverick
4- The Batman
5- Encanto

Atletët më të kërkuar

1- Novak Djokovic
2- Rafael Nadal
3- Serena Williams
4- Manti Te’o
5- Shaun White

Këngët më të kërkuara

1- Tak Ingin Usai – Keisya Levronka
2- Pasoori – Ali Sethi and Shae Gill
3- Glimpse of Us – Joji
4- Satru 2 – Denny Caknan and Happy Asmara
5- ミックスナッツ – Official Hige Dandism

Shfaqet televizive më të kërkuara

1- Euphoria
2- House of the Dragon
3- Moon Knight
4- The Watcher
5- Inventing Anna

Sportet më të kërkuara

1- World Cup
2- Olympic medal count
3- flames
4- Olympics
5- CFL scores

Google Maps: Pikat piktoreske më të kërkuara

1- Sky Garden, Londër, Mbretëria e Bashkuar
2- Setas de Sevilla, Sevilje, Spanjë
3- Tanah Lot, Bali, Indonezi
4- Pamja e Oqeanit HeHa, Rajoni i Veçantë i Yogyakarta, Indonezi
5- Ponta da Piedade, Lagos, Portugal

 

Top Channel