“Meghan dhe Harry janë përballur me kërcënime të neveritshme”, detaje nga intervista e ish shefit të policisë britanike

01/12/2022 10:26

Meghan Markle, Dukesha e Sussex -it dhe bashkëshorti i saj, Princi Harry janë përballur me kërcënime të neveritshme nga ekstremistët e krahut të djathtë, tha ish-shefi i policisë kundër terrorizmit.

Në një intervistë me Channel 4 News, të martën, Neil Basu tha se kërcënimet kundër Meghan ishin mjaft serioze e të besueshme dhe sa autoritetet kishin caktuar ekipe për t’i hetuar ato, sipas CNN.

“Nëse do t’i shihnit gjërat që ishin shkruar dhe do t’i merrnit ato mesazhe, do të ndiheshit nën kërcënim gjatë gjithë kohës”, tha Basu, i cili ishte në krye të mbrojtjes mbretërore gjatë kohës së tij në Policinë Metropolitane.

“Njerëzit janë ndjekur penalisht për këto kërcënime”, tha ish-ndihmës komisioneri.

Që kur u publikua lajmi për lidhjen e saj me Princin Harry në vitin 2016, Meghan ka qenë subjekt i kritikave të ashpra në shtypin britanik.

Në veçanti, tabloidët në Mbretërinë e Bashkuar janë përballur me akuza se mbulimi i tyre negativ për Meghanin ka nxitur sulme raciste kundër saj.

Ngacmimi racist në mediat sociale u bë aq intensiv gjatë shtatzënisë së saj të parë sa stafi mbretëror u vu në gatishmëri të lartë, duke forcuar praninë e tij digjitale për të filtruar komentet urryese ndaj saj.

Çifti tha se komentet negative me të cilat përballej Meghan ishte një faktor kryesor që i shtyu ata të transferoheshin në Shtetet e Bashkuara dhe të tërhiqeshin si anëtarë të vjetër të familjes mbretërore.

Në intervistën e bujshme të çiftit me Oprah Winfrey vitin e kaluar , Princi Harry tha se ndjente se pallati nuk po bënte mjaftueshëm për të luftuar abuzimin e vazhdueshëm racor në shtyp.

Harry është aktualisht në një gjyqme Ministrinë e Brendshme në lidhje me sigurinë e familjes së tij, kur ata vizituan Mbretërinë e Bashkuar.

Kërcënimet kundër çiftit mbretëror erdhën gjatë rritjes së ekstremizmit të krahut të djathtë në Britani, sipas Basu.

Basu tha në intervistën e tij se gjatë drejtimit të tij, terrorizmi i ekstremit të djathtë ishte kërcënimi me rritjen më të shpejtë me të cilin po përballej vendi.

Sipas tij nga 6% e ngarkesës së punës së departamentit të kundër terrorizmit në vitin 2015, gjatë asaj kohe u rrit në 20%.

Basu tha se ai beson se Home Office duhet të bëjë më shumë për të trajtuar racizmin institucional.

“Unë kam qenë e vetmja fytyrë jo e bardhë si kryeoficer për një kohë shumë të gjatë”, tha ai.

Zyra e Brendshme tha në një deklaratë për CNN se Sekretarja e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar, Suella Braverman ka theksuar se  forcat policore në vend duhet të kenë zero tolerancë ndaj racizmit brenda vendit të tyre të punës.

Top Channel