Ceremonia e 50-të e “American Music Awards” u zhvillua të dielën mbrëma më 20 nëntor në Teatrin Microsoft në Los Angeles.

Shfaqja, e prodhuar nga ‘Dick Clark Productions’ dhe ‘ABC’, u drejtua nga Wayne Brady.

Ngjarja e mbushur me yje festoi muzikën dhe performancat më të mira të vitit, siç u votuan nga fansat. Performuesi portorikan Bad Bunny kryesoi listën e të nominuarve këtë vit me më shumë nominime, duke fituar tetë, duke përfshirë edhe të parin për ‘Artistin e vitit’.

Ai përfundoi duke marrë dy çmime, për artistin e preferuar latin dhe albumin e preferuar latin, për “Un Verano Sin Ti”.

Megjithatë, mbrëmjen e triumfoi Taylor Swift, e cila fitoi në të gjashtë kategoritë për të cilat u nominua, duke përfshirë ‘Artisten e vitit’, nderin më të madh të natës. Fitimet e bënë Swift artisten më të dekoruar në historinë e AMA-ve, me 40 çmime në karrierë.

Interpretuesit që u ngjitën në skenën e “American Music Awards” përfshinin Pink, e cila hapi shfaqjen, si dhe Dove Cameron, Lil Baby, Bebe Rexha, Carrie Underwood, Imagine Dragons dhe të tjerë. Lionel Richie, një fitues 17 herë i “AMA”-s, u nderua me çmimin “Icon” për kontributin e tij në karrierë në industrinë e muzikës.

Charlie Puth, Stevie Wonder dhe artistë të tjerë performuan gjithashtu. Shfaqja shpalli disa nga fituesit para transmetimit.

Elton John mori në shtëpi fitoren e tij të parë “AMA” që nga viti 1988 për ‘Bashkëpunimin më të mirë’ me Dua Lipa-n, duke u bërë artisti më i njohur në historinë e shfaqjes së çmimeve. Ai u nominua për herë të parë për një “AMA” në 1974. Më poshtë lista e plotë e fituesve…

Artistja e vitit

Taylor Swift – fituesja

Adele

Bad Bunny

Beyoncé

Drake

Harry Styles

The Weeknd

Artisti/ja e re e vitit

Dove Cameron – fituesja

GAYLE

Latto

Måneskin

Steve Lacy

Bashkëpunimi i vitit

Elton John & Dua Lipa “Cold Heart” – PNAU Remix – fituesit

Carolina Gaitán, Mauro Castillo, Adassa, Rhenzy Feliz, Diane Guerrero, Stephanie Beatriz & Encanto Cast – “We Don’t Talk About Bruno”

Future ft. Drake & Tems – “Wait for u”

Lil Nas X ft. Jack Harlow – “Industry baby”

The Kid LAROI & Justin Bieber – “Stay”

Artisti i preferuar në ture

Coldplay – fituesit

Bad Bunny

Coldplay

Ed Sheeran

Elton John

The Rolling Stones

Videoklipi më i mirë

Taylor Swift – All Too Well: The Short Film – fituesja

Adele – “Easy On Me”

Bad Bunny ft. Chencho Corleone – “Me Porto Bonito”

Harry Styles – “As It Was”

Lil Nas X ft. Jack Harlow – “INDUSTRY BABY”

Artisti më i mirë në zhanrin ‘Pop’

Harry Styles – fituesi

The Weeknd

Bad Bunny

Drake

Ed Sheeran

Artistja më e mirë në zhanrin ‘Pop’

Taylor Swift – fituesja

Adele

Beyoncé

Doja Cat

Lizzo

Grupi më i mirë ‘Pop’

BTS – fituesit

Coldplay

Imagine Dragons

Måneskin

OneRepublic

Albumi më i mirë ‘Pop’

Taylor Swift – Red (Taylor’s Version) – fituesja

Adele – 30

Bad Bunny – Un Verano Sin Ti

Beyoncé – Renaissance

Harry Styles – Harry’s House

The Weeknd – Dawn FM

Kënga më e mirë ‘Pop’

Harry Styles – “As It Was” – fituesi

Adele – “Easy On Me”

Carolina Gaitán, Mauro Castillo, Adassa, Rhenzy Feliz, Diane Guerrero, Stephanie Beatriz & Encanto Cast – “We Don’t Talk About Bruno”

Lizzo – “About Damn Time”

The Kid LAROI & Justin Bieber – “STAY”

Artisti më i mirë mashkull në zhanrin ‘Country’

Morgan Wallen – fituesi

Chris Stapleton

Cody Johnson

Luke Combs

Walker Hayes

Artistja më e mirë femër në zhanrin ‘Country’

Taylor Swift – fituesja

Carrie Underwood

Lainey Wilson

Maren Morris

Miranda Lambert

Grupi më i mirë ‘Country’

Dan + Shay – fituesit

Lady A

Old Dominion

Parmalee

Zac Brown Band

Albumi më i mirë ‘Country’

Taylor Swift – Red (Taylor’s Version) – fituesja

Carrie Underwood – Denim & Rhinestones

Luke Combs – Growin’ Up

Cody Johnson – Human: The Double Album

Walker Hayes – Country Stuff: The Album

Kënga më e mirë ‘Country’

Morgan Wallen – “Wasted on You” – fituesi

Chris Stapleton – “You Should Probably Leave”

Cody Johnson – “‘Til You Can’t”

Dustin Lynch ft. MacKenzie Porter – “Thinking ‘Bout You”

Jordan Davis ft. Luke Bryan – “Buy Dirt”

Artisti më i mirë Hip-Hop

Kendrick Lamar- fituesi

Drake

Future

Lil Baby

Lil Durk

Artistja më e mirë Hip-Hop

Nicki Minaj – fituesja

Cardi B

GloRilla

Latto

Megan Thee Stallion

Albumi më i mirë Hip-Hop

Kendrick Lamar – Mr. Morale & The Big Steppers – fituesi

Future – I NEVER LIKED YOU

Gunna – DS4EVER

Lil Durk – 7220

Polo G – Hall of Fame 2.0

Kënga më e mirë Hip-Hop

Future ft. Drake & Tems – “WAIT FOR U” – fituesit

Jack Harlow – “First Class”

Kodak Black – “Super Gremlin”

Latto – “Big Energy”

Lil Nas X ft. Jack Harlow – “INDUSTRY BABY”

Artisti më i mirë R&B

Chris Brown – fituesi

Brent Faiyaz

GIVĒON

Lucky Daye

The Weeknd

Artistja më e mirë R&B

Beyonce – fituesja

Doja Cat

Muni Long

Summer Walker

SZA

Albumi më i mirë R&B

Beyoncé – Renaissance – fituesja

Drake – Honestly, Nevermind

Silk Sonic (Bruno Mars & Anderson .Paak) – An Evening with Silk Sonic

Summer Walker – Still Over It

The Weeknd – Dawn FM

Artisti më i mirë latin

Bad Bunny – fituesi

Farruko

J Balvin

Jhayco

Rauw Alejandro

Artistja më e mirë latine

Anitta – fituesja

Becky G

Kali Uchis

KAROL G

ROSALÍA

Grupi më i mirë latin

Yahritza Y Su Esencia – fituesit

Banda MS de Sergio Lizárraga

Calibre 50

Eslabon Armado

Grupo Firme

Albumi më i mirë latin

Bad Bunny – Un Verano Sin Ti – fituesi

Farruko – La 167

J Balvin – JOSE

Rauw Alejandro – Vice Versa

ROSALÍA – MOTOMAMI

Kënga më e mirë latine

Sebastián Yatra – “Dos Oruguitas” – fituesi

Bad Bunny ft. Chencho Corleone – “Me Porto Bonito”

Becky G x KAROL G – “MAMIII”

KAROL G – “PROVENZA”

Rauw Alejandro – “Todo de Ti”

Artisti më i mirë i zhanrit ‘rock’

Machine Gun Kelly- fituesi

Imagine Dragons

Måneskin

Red Hot Chili Peppers

The Lumineers

Kënga më e mirë ‘rock’

Måneskin – “Beggin” – fituesit

Red Hot Chili Peppers – “Black Summer”

Foo Fighters – “Love Dies Young”

Imagine Dragons x JID – “Enemy”

Kate Bush – “Running Up That Hill (A Deal With God)”

Albumi më i mirë ‘rock’

Ghost – Impera- fituesi

Imagine Dragons – Mercury – Act 1

Machine Gun Kelly – mainstream sellout

Red Hot Chili Peppers – Unlimited Love

Coldplay – Music of the Spheres

Kolona zanore e preferuar

ELVIS – fituesi

Encanto

Sing 2

Stranger Things: Soundtrack from the Netflix Series, Season 4

Top Gun: Maverick

Artisti i preferuar frymëzues

For KING & COUNTRY – fituesi

Katy Nichole

Matthew West

Phil Wickham

Anne Wilson

Artisti më i mirë i zhanrit dance/elektronik

Marshmello – fituesi

Diplo

Swedish House Mafia

The Chainsmokers

Tiësto

Artisti më i mirë ‘afrobeats’

Wizkid – fituesi

Burna Boy

CKay

Fireboy DML

Tems

Artisti më i mirë K-pop

BTS – fituesi

BLACKPINK

BTS

SEVENTEEN

TOMORROW X TOGETHER

TWICE

Top Channel