“As 1997 nuk na e ndaloi…”/ Protesta në Divjakë, qytetarët marshojnë në këmbë nga bashkia në hyrje të parkut kombëtar

18/11/2022 11:33

Qytetarët e Divjakës kanë dalë sërish në protestë kundër vendosjes së traut në hyrje të parkut kombëtar.

Protestuesit fillimisht u vendosën në mëngjes në bashkinë e Divjakës, ndërsa po marshojnë në këmbë në hyrje të parkut kombëtar. Ata nuk i kanë hapur rrugën furgonave të policisë.

Deputetët demokratë Ilda Dhori dhe Saimir Korreshi i janë bashkuar protestës.

Kjo është dita e pestë që qytetarët protestojnë kundër vendimit, ndërsa një ditë më parë pati përplasje edhe me policinë.

Për herë të dytë në Parkun e Divjakës është tentuar të vendoset trau për vjeljen e taksës për ata që duan të hyjnë.

Punonjës të kompanisë që ka të drejtën e vendosjes së traut nisën punimet pasditen e së hënës. Por ashtu si dhe herën e parë këto punime u ndaluan nga Bashkia Divjakë për mungesë dokumentacioni.

Sipas informacioneve të marra, trau do të vendoset pas një vendimi të marrë nga Ministria e Turizmit dhe Mjedisit për vjeljen e të ardhurave nga zonat turistike. Këtë të martë ata protestuan.

Ky vendim për bizneset e zonës është një rëndesë më e madhe pasi vizitorët që vijnë në park janë më shumë ditorë dhe Divjaka nuk bën pjesë në turizmin elitar.

Sipas tyre çdo lloj tarife do rëndojë vizitorin pasi në Divjakë do paguash për të hipur te kulla, për të shëtitur me varka, për të bërë guida me biçikletë, etj. Këtë vendim më herët e ka kundërshtuar dhe deputeti i zonës Erion Braçe.

Top Channel