“Ne paguajmë taksa”, emigranti shqiptar në protestën në Angli: Jemi punëtor të ndershëm këtu!

12/11/2022 12:36

Ermir Kola me origjinë nga Shkodra, por i Lindur në Pukë, në vitet 2000-2001 kur ishte 11 vjeç, së bashku me familjen u futën ilegalisht me kamion në Britani.

Ai aktualisht punon për një firmë ndërtimi dhe është mbikëqyrës i kujdesit ndaj klientit  (Customer care supervisor).

Këtë të shtunë, Ermiri i është bashkuar protestës së emigrantëve shqiptarë në Ëestminster Bridge, afër parlamentit, kundër retorikës së ashpër në kufijtë e racizmit, artikuluar dy javë më parë nga sekretaria e Punëve të Brendshme Suela Braverman.

Sipas tij, deklaratat  e sekretares janë poshtëruese drejt komunitetit shqiptar anë e mbanë botës. Ai ka bërë një video në TikTok duke komentuar këtë deklaratë, e cila është bërë shume virale dhe shpërndarë nga shqiptarët.

Top Channel