Foto/ Chanel “ngre” temperaturat, shtëpia franceze e modës prezanton koleksionin e ri në plazh

08/11/2022 15:29

Chanel mbërriti në Miami fundjavën e kaluar për të prezantuar koleksionin e tij Cruise 2023, i cili debutoi majin e kaluar në Monako.

Në mesin e 67 veshjeve që debutuan më herët në Monte-Carlo Beach Hotel ishin kostumet e ekuipazhit, çanta në formë helmete dhe fustane me model flamuri, të gjitha të frymëzuara nga stili i famshëm i Monakos.

Por këto pamje, së bashku me rroba banje me kuadrate dhe bluza të zbukuruara me makina garash, ishin gjithashtu preludi i përsosur i Çmimit të Madh të F1 të mbajtur në Miami më 8 maj, vetëm tre ditë pas zbulimit të koleksionit.

Së fundmi, koleksioni mbërriti zyrtarisht në Floridën e Jugut. Pak para perëndimit të diellit në plazhin e hotelit Faena të Miami, një kolonë zanore e dallueshme e automjeteve që po afroheshin sinjalizonte mbërritjen e koleksionit në një shëtitore me rërë të kthyer në pasarelë.

Kanë kaluar 14 vjet që kur Karl Lagerfeld organizoi një shfaqje legjendare në Miami. Koleksioni është thelbi i ADN-së së markës, pasi u shpik nga Coco Chanel në vitin 1919, kur ajo vendosi të shfaqte linjën e saj jashtë orarit të modës në Paris. Ambasadorja e Chanel, Kristen Stewart tha:

“Më kujton një kohë në të cilën nuk kam jetuar kurrë, kështu që papritur, ndihem nostalgjike për takat e larta, kostumet e banjës dhe shumë luks dhe kjo definitivisht nuk ka qenë kurrë pjesë e jetës sime”.

Bruno Pavlovsky, president i aktiviteteve të modës dhe president i Chanel SAS, përpara shfaqjes u shpreh se:

“Ne kthehemi në Miami, së pari sepse e duam Miami”.

Koha përputhet me butikun e ri të markës franceze në Miami Design District, i zbuluar në fund të vitit 2021 dhe i projektuar nga arkitekti me bazë në Nju Jork, Peter Marino. Një vepër arti më vete, Pavlovsky ofroi se marka dëshironte të festonte vendndodhjen e re dhe ka kërkuar kohën e duhur për të bërë këtë sfilatë.

FOTO GALERI
1/12

Top Channel