Foto/ E shkatërruar plotësisht, pasojat e granatimeve në qytetin lindor të Donetskut

04/11/2022 17:12

Pasojat e sulmeve ruse po shihen çdo ditë në Makiivka, rajoni lindor i Donetskut, ku ndërtesat janë shkatërruar të gjitha.

Luftimet më të ashpra në Donetsk kanë qenë rreth qyteteve Bakhmut dhe Avdiivka.

Qyteti i Donetskut kontrollohet nga Republika Popullore e Donetskut e mbështetur nga Rusia që nga viti 2014.

Rusia u zhvendos në shtator për të aneksuar rajonet Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia të Ukrainës, në zgjerimin më të madh të territorit rus në të paktën gjysmë shekulli.

FOTO GALERI
2/4

Top Channel