Ukraina pretendon se Irani do të furnizojë Rusinë me mbi 200 dronë këtë muaj

01/11/2022 18:53

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka pohuar se Irani planifikon të dërgojë mbi 200 dronë në Rusi në fillim të këtij muaji.

Ministria tha se dronët përfshijnë Shahed-136 të prodhuar nga Irani, të quajtur “dronë kamikaze” sepse ata fluturojnë në një objektiv dhe shpërthejnë, plus Mohajer-6 dhe Arash-2.

“Dihet se UAV-të do të dorëzohen përmes Detit Kaspik në portin e Astrakhan. Dronët do të mbërrijnë në një gjendje të çmontuar. Në të ardhmen, në territorin e Federatës Ruse, ato do të mblidhen, rilyhen dhe do të lyhen dhe aplikuar me shenja ruse, në veçanti”, shtoi më tej ai, sipas Sky News.

Ukraina pretendon se Rusia ka përdorur tashmë më shumë se 400 “dronë kamikaze” për luftën e saj, pavarësisht se fillimisht e mohoi këtë.

Ndërsa Irani ka mohuar vazhdimisht furnizimin e Rusisë me drone të prodhuar nga ata.

Top Channel