Njihuni me trendet kryesore të veshjeve dhe aksesorëve për vitin 2023

31/10/2022 13:55

Shfaqjet e modës SS23 ishin një përrallë. Lulet lulëzonin nëpër fustane, ndërsa e zeza e hijshme u rikthye si nuanca e preferuar e modës dhe marka më e zhurmshme e sezonit, Bottega Veneta, u tregua e’ zhveshur’.

Eleganca është kulmi i luksit. Nuk mund të presësh deri në sezonin e ardhshëm? Përparoni me udhëzuesin tonë se si të vishni tendencat e modës SS23.

Grupe teminash dhe kristalesh shkëlqenin nëpër pasarelat e SS23, duke kujtuar netët e gjata të verës. Në 16Arlington, bashkëthemeluesi Marco Capaldo kanalizoi elegancën e epokës së diskove me fustanin e tij maxi vezullues, përzierja përfundimtare e sofistikimit dhe indiferencës.

Ndërkohë, pantallonat e përshtatura në duart e Pierpaolo Piccioli të Valentino-s nuk do të jenë kurrë bazike këtë sezon. Stiloni pjesën e sipërme me mëngë të gjata të Isabel Marant me xhinse dhe sandale. Për magjepsje gjithëpërfshirëse, vishni xhaketën prej tyli të Dries Van Noten.

Vera e zezë

Si një e preferuar në botë e modës, e zeza qëndron nga koka te këmbët. Për SS23, stilistët qëndrojnë të palëkundur me pamje tërësisht të zeza. Nga stilet e fustaneve Versace, Valentino dhe Dries Van. Pra, me afrimin e shpejtë të sezonit të festave, jini të sigurt që një LBD është ende një investim i përjetshëm, Khaite gjithashtu, versioni pa rrip i Christopher Esber për t’ju çuar nga një festë të zakonshme në një martesë verore me stil.

Luks i ‘qetë’

Nëse dizajnet pa logo, luksoze dhe të qeta ju tërheqin, do të gjeni shumë për t’u dashuruar në pasarelat e SS23. Në shfaqjen e tij të dytë, Matthieu Blazy ka dëshmuar se Bottega Veneta është destinacioni për veshje të përditshme.

Ishte e vështirë të humbisja Kate Moss me një këmishë fanelle dhe xhinse gjatë shfaqjeve në Milano. Fustanet maxi të lëkurës së Saint Laurent duhet të jenë gjithashtu në krye të listës suaj të dëshirave sezonin e ardhshëm.

Fuqia e lules

Lulet janë gjithmonë një festë për sytë. Loewe kryesoi SS23 me reçipeta në fustane mini dhe maxi, ndërsa Carolina Herrera dhe Dries Van Noten zgjodhën printe në lulëzim të plotë nëpër fustane. Për FW22, fustani i kuq prej lëkure i Magda Butrym u jep një kthesë joshëse luleve të bukura me prerjen e tij sensuale dhe zbukurimet romantike me trëndafila, ndërsa trikoja me trëndafila ngjyrë jargavani e Richard Quinn është një pamje e re e thurjeve festive.

Stili i viteve ’90 i zhanrit ‘Grunge’

Epoka e ‘grunge’ e viteve ’90 përkufizohet nga përzierja e dobishmërisë dhe feminilitetit. Stilistja Simone Rocha na tregoi fustanet e saj tipike eterike, me xhaketat me dantella të zbehta në ngjyrë jeshile kaki. Rocha tha për American Vogue se bëhej fjalë për një “deklaratë të fuqishme femërore”.

Çantat për disko

Çantat verbuese do të na magjepsin sezonin e ardhshëm. Stilet më “IN” i gjeni tek Balenciaga, Paco Rabanne, JW Anderson.

Sandale të thjeshta

Saint Laurent, Khaite dhe The Row fokusohen fort te rrobat me sandale me rripa të hollë. Në The Row, sandalet shërbyen për të theksuar elegancën e thjeshtë të koleksionit, ndërsa takat e thjeshta të Saint Laurent nxirrnin në pah magjepsjen. Sandalet elegante të Khaite nënkuptonin se fustanet e saj të mbrëmjes dhe xhaketat e pranverës mbetën në qendër të vëmendjes. Gjeni këpucë po aq të çuditshme këtë sezon nga Neous dhe Gianvito Rossi./ Top Albania Radio

Top Channel