Njihuni me shtatë kështjellat më të bukura ku mund të qëndroni, të kthyera në pika turistike (Foto)

31/10/2022 15:59

Në këtë artikull do të njiheni me shtatë fortesa nëpër vende të ndryshme të Europës, të cilat kthyer në hotele që tërheqin vazhdimisht turistë.

1.Kalaja Elvira, Itali

Historia pas kësaj kalaje është ndoshta më shumë Brothers Grimm sesa rishikimi i Disney. Është ndërtuar 120 vjet më parë nga një çift i pasur nga Napoli për vajzën e tyre, Elvira, si dhuratë për ditëlindjen e saj të 17-të. Mjerisht, kërpudhat në këtë kala ishin helmuese. Elvira vdiq dhe kështjella ishte e braktisur deri më tani. Rinovimi i kohëve të fundit përmban një dizajn të guximshëm të brendshëm, pajisje moderne dhe vepra arti që qëndrojnë krahas veçorive origjinale.

2.Kështjella Kingswear, MB

Sado imponuese të jenë këto ndërtesa të vjetra sot, qëllimi i tyre fillestar ishte të mbanin pushtuesit jashtë në vend që të joshin vizitorët. Nuk kishte më nevojë për të mbrojtur portin Dartmouth, kështjella u rivendos si një shtëpi verore nga një deputet i Devonshire në 1855 dhe tani menaxhohet nga Landmark Trust. Vendndodhja është gjithçka këtu. Ka pamje mahnitëse nga platforma e çatisë mbi grykëderdhjen. Ka gjithashtu një kuzhinë dhe qentë janë të lejuar.

3.Tainaron Blue, Greqi

Kur kjo kullë u ndërtua 200 vjet më parë, mënyra më e lehtë për të arritur këtu ishte nga deti. Edhe sot, vendndodhja, në Tainaron Blue mund të duket homerike në shkallë. Ende ndihet si fundi i Tokës. Në fakt, nga këtu mund të shihni dhe madje të ecni në pikën më jugore të kontinentit grek. Ky hotel me tre dhoma është kompakt. Pamjet, historia, ushqimi, janë fantastike.

4.Hotel Castello di Reschio, Itali

Që nga momenti kur hyni dhe lini veshjet tuaja në dhomën e çizmeve, prej nga mund t’i merrni më vonë, më të pastër, këtu gjithçka është menduar. Si biblioteka, ashtu edhe Palm Court Bar janë fantastike dhe nëse qendra e kuajve në vend nuk ju tundon, ullishtat buzë liqeneve dhe pishinës mund t’ju tundojnë.

5.Château Capitoul, Francë

Romakët panë potencialin e Narbonne, duke bërë përpjekjet e tyre të para në prodhimin e verës galike këtu më shumë se 2000 vjet më parë. Château Capitoul lindi nga një bum tjetër i vreshtarisë në fund të shekullit të 19-të, kur vreshtat vendase filluan një zgjidhje për Blitën e Madhe të Verës Franceze dhe e gjetën veten me një monopol pothuajse të tregut. Sot, ka 62 hektarë hardhi në këtë pronë dhe tokën ngjitur. Mysafirët mund të shijojnë gjithashtu kopshtet e thata, të dizajnuara nga fituesi katër herë i Chelsea Flower Show, James Basson. Hoteli krenohet me dy restorante, një restorant me një menu mbresëlënëse.

6.Kalaja Schönburg, Gjermani

Kalaja Schönburg është dëshmi e pasurisë së krijuar nga Rhine, e cila rrjedh poshtë tij. Ajo u ndërtua nga dukë të njëpasnjëshëm, të cilët sundonin mbi qytetin e Oberwesel dhe vendosnin një taksë për këdo që transportonte mallra përgjatë lumit. Seksioni që sheh Schönburg tani është pjesë e një siti të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, gjë që vetëm sa e shton tërheqjen. Të rrafshuar gjatë Luftës Tridhjetëvjeçare dhe të mbetur në rrënoja për dy shekuj, ne kemi familjen gjermano-amerikane Rhinelander për të falënderuar për restaurimin e kështjellës. Dikur, vizitorët ka shumë të ngjarë të mbaheshin në kullën e burgut, por gjatë 65 viteve të fundit, të ftuarit kanë qenë në gjendje të shijojnë akomodime shumë më luksoze.

7.Hotel Castell d’Empordà, Spanjë

Të paktën një model i betejës në shkallë 18 m2 me 2000 ushtarë të pikturuar me dorë, i montuar gjatë 20 viteve nga pronari, stërgjyshi i të cilit shërbeu nën Napoleonin. Është pjesa qendrore e kësaj fortese katalane, por jo domosdoshmërisht arsyeja për të ardhur këtu. Në një kohë, shtëpia e zotit Pedro Margarit, një eksplorues që lundroi me Christopher Columbus, u mbajt nga familja e tij për shekuj. Artisti Salvador Dalí u përpoq ta blinte atë në vitet 1970, por pronari refuzoi pagesën e tij në piktura.

Top Channel