Iran, Garda Revolucionare paralajmëron protestuesit

30/10/2022 08:49

Garda Revolucionare paraushtarake e Iranit bëri një paralajmërim të ri të shtunën për protestuesit antiqeveritar, edhe pse demonstratat vazhdojnë në qytete dhe kampuset universitare në të gjithë vendin, për të gjashtën javë radhaz.

Po të shtunën, autoritetet njoftuan se personi i armatosur që vrau 15 persona në një vend të shenjtë të sektit shiit, në Iranin jugor në fillim të kësaj jave, vdiq në një spital nga plagët e marra gjatë arrestimit. Teherani nuk ka zbuluar detaje rreth personit që kreu sulmin e së mërkurës në Shah Cheragh në Shiraz, faltorja e dytë më e rendësishmja për sektin shiite në Iran.

Grupi militant “Shteti Islamik” mori përgjegjësinë për sulmin. Por qeveria e Iranit është përpjekur të fajësojë protestuesit, kryesisht paqësorë, lidhur me sulmin por pa ofruar prova.

Amaq, krahu mediatik i grupit militant, publikoi një video të shtunën që supozohet se tregon sulmuesin e Shirazit duke u zotuar për besnikëri ndaj grupit.

Trazirat mbarëkombëtare, të shkaktuara nga vdekja e 22 vjeçares Mahsa Amini më 16 shtator në duart e policisë së moralit, kanë tronditur Republikën Islamike. Mahsa Amini vdiq pasi u arrestua për shkeljen e kodit të rreptë islamik të veshjes për gratë.

Në funeralin për viktimat e sulmit me armë zjarri në Shiraz, shefi i Gardës Revolucionare, gjenerali Hossein Salami, u bëri thirrje iranianëve që të ndalojnë protestat. Garda dhe forcat e tjera të sigurisë kanë shtypur me dhunë trazirat duke përdorur armë zjarri dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve.

“Sot është fundi i trazirave. Mos dilni më në rrugë!” tha Salami të shtunën ndërsa turmat mbanim arkivolet e viktimave të sulmit në Shiraz. “Ne po i themi rinisë sonë, pakicës që është mashtruar, ndaloni veprimet e liga”.

Ai shtoi me të njëjtin ton të ashpër: “Ky rebelim ogurzi nuk do t’ju sjellë fund të lumtur. Mos e prishni të ardhmen tuaj!”

Pavarësisht kërcënimit, shoqatat studentore njoftuan për protesta në dhjetëra universitete në të gjithë vendin të shtunën, nga kryeqyteti Teheran deri në qytetet qendrore të Isfahan-it dhe Yazd-it. Videot e publikuara në internet tregojnë studentët duke bërë thirrje për liri dhe fundin e sundimit klerik të Iranit.

Top Channel