Detajet tronditëse të përdhunimeve në Athinë/ Autori një 45-vjeçar shqiptar, dyshime se është në Vlorë (Emri+Pamjet)

29/10/2022 21:46

Autoritetet greke kanë mundur të zbardhin një seri përdhunimesh të kryera gjatë muajve të fundit në kryeqytetin e vendit Athinë.

Sipas policisë greke, është identifikuar prej kamerave të sigurisë se autori serial i përdhunimeve është një shtetas shqiptar rreth 45 vjeç. Mësohet se ai ka kryer të paktën 3 përdhunime, dhe një seri prej disa tentativash përdhunimi.

Rasti i fundit ishte një javë më parë ku sipas denoncimit të njërës prej viktimave, shtetasi shqiptar tashmë i identifikuar e përdhunoi në stacionin e tramvajit në lagjen “Faliro” në një prej zonave më turistike të kryeqytetit, ndërsa vetëm një ditë më pas, i njëjti person tentoi të përdhunonte një tjetër, e cila pasi mundi të gjejë një lokal dhe të ndalojë makinën, u largua me vrap duke kërkuar ndihmë.

Autoritetet thanë se autori i dyshuar është ndarë para pak kohësh nga bashkëshortja. Ai është Spartak Dyrmishi, 45 vjeç dhe banon me të ëmën e tij.

Autori i dyshuar është nga Vlora dhe ka kaluar për në Shqipëri në datën 27 tetor. Agjentë të armatosur kryen kontroll në banesën e tij, por nuk mundën ta gjejnë.

Sipas informacioneve, atë e kanë lokalizuar dhe tani po zhvillohet operacioni për kapjen në Vlorë.

Mbas verifikimeve, rezultoi  se ai  është larguar për në Shqipëri pak orë përpara se të shpallej në kërkim.

Policia greke thotë se gjatë orëve në vazhdim do ta shpallë atë në kërkim ndërkombëtar, ndërsa pritet publikimi i fotos dhe të dhënave  të tij me qëllim raportimin prej viktimave të mundshme të rasteve të tjera të përdhunimeve ose të tentativave prej tij.

Videoja tregon arratisjen e viktimës nga automjeti i saj, ndërsa po e kërcënonte me thikë. Ndërsa fotot tregojnë vendin ku u krye përdhunimi i fundit.

FOTO GALERI
1/10

Top Channel