Aktori i njohur, Matthew Perry ka zbuluar së fundmi disa ndjenja negative për kolegun e tij, Keanu Reeves në librin e tij me kujtime “Friends, Lovers, And The Big Terrible Thing”.

Perry ka bërë deklaratën befasuese për yllin e “The Matrix”.

“Pse mendimtarët origjinalë si River Phoenix dhe Heath Ledger vdesin, por Keanu Reeves ende ecën mes nesh?”

53-vjeçari, dukej se mezi po e mbante përbuzjen e tij për 58-vjeçarin me të cilin duket se nuk ka bashkëpunuar ndonjëherë ndërsa diskutonte për mikun e tyre të përbashkët River Phoenix, i cili ndërroi jetë në 1993 nga një mbidozë droge. Edhe pse Reeves e ka quajtur Phoenix një nga ‘miqtë e tij të ngushtë të asaj epoke’, Perry gjithashtu kishte një lidhje të fortë me yllin e filmave pasi bëri debutimin në filmin artistik përballë tij në “A Night In The Life Of Jimmy Reardon”.

Në librin e kujtimeve të tij, Perry përshkruan se si koha e tyre e xhirimit të filmit në Çikago ndihmoi në krijimin e një lidhje të fortë.

“River ishte një njeri i bukur brenda dhe jashtë dhe shumë i bukur për këtë botë. Gjithmonë duket se janë djemtë me të vërtetë dhe të talentuar ata që bien poshtë”.

Phoenix ndërroi jetë nga një mbidozë droge dhe Perry shkruan se ai ‘dëgjoi ulërimat nga apartamenti, u kthye në shtrat dhe u zgjua me lajmet e vdekjes së tij’. Ai shtoi se u shpërtheu në të qara pasi mësoi se shoku i tij kishte ndërruar jetë. Megjithatë, sulmet e Perry dhe Reeves nuk ishin të kufizuara në lidhjen e tyre të ndërsjellë me Phoenix.

Ai gjithashtu sulmoi yllin e “John Wick” ndërsa diskutonte për mikun e tij të ndjerë Chris Farley, i cili ndërroi jetë në vitin 1997 në moshën 33 vjeç nga një mbidozë droge.

Perry dhe Farley kishin luajtur së bashku në komedinë e Christopher Guest, “Almost Heroes”, që u publikua në vitin pas vdekjes së Farleyt. Libri me kujtime i Perryt “Friends, Lovers, And The Big Terrible Thing” do të publikohet më 1 nëntor.

Top Channel