Salma Hayek është një aktore shumë e njohur por a e dini se sa është vlera marramendëse e pasurisë së saj?!

24/10/2022 22:28

Salma Hayek është një aktore meksikane, producente televizive, producente filmash, regjisore filmash, aktiviste sociale dhe biznesmene e lindur në shtator të vitit 1966.

Emri i saj i plotë është Salma Valgarma Hayek Jimenez dhe ka lindur në Veracruz, Meksikë. Salma Hayek u largua nga Meksika në moshën 12-vjeçare kur u bashkua me Akademinë e Zemrës së Shenjtë në Grand Coteau, Luiziana. Megjithatë, ajo u kthye për të studiuar marrëdhëniet ndërkombëtare në Meksikë sërish.

Kur ajo mbushi 23 vjeç, Salma Hayek iu bashkua kastit të telenovelës meksikane “Teresa”. Ajo u bë një emër i famshëm në vendin e origjinës së tij dhe u hodh në ekranin e madh. Në vitin 1991, Salma Hayek zbarkoi në Los Anxhelos për të filluar karrierën e saj të studimit për aktrim.

Ajo luftoi me disleksinë, por mori disa role në vitet 1990. Në vitin 1994, Salma Hayek pati një rol kryesor në Miracle Alley, filmi më i vlerësuar në historinë e xhirimeve meksikane. Megjithatë, përparimi ndërkombëtar erdhi me filmin ‘Desperado’ me Antonio Banderas.

Një nga rolet e fundit në xhirimet e Salma Hayek ishte në filmat e Adam Sandler, “Grown Ups”. Në vitet 2010, Salma Hayek mori pjesë në dy filmat “Grown Up” me Sandler. Ajo gjithashtu luajti Kitty Softpaws në filmin “Puss in Boots”, duke u takuar sërish me Antonio Banderas.

Gjatë karrierës së saj si aktore, Salma Hayek u nominua për çmimin Oscar për aktoren më të mirë. Megjithatë, ajo fitoi një çmim Daytime Emmy për regji të jashtëzakonshme për “The Maldonado Miracle”.

Salma Hayek është një kampione e grave që bën fushatë për t’i dhënë fund dhunës ndaj grave. Hayek dëshmoi para Komisionit të Senatit të SHBA për Gjyqësorin për të riautorizuar Aktin e Dhunës kundër Grave.

Ajo dhuroi mijëra dollarë për strehimoret e grave dhe grupet kundër dhunës në familje në Meksikë dhe mori pjesë me Beyoncé në një fushatë Gucci për të fuqizuar gratë.

Salma Hayek ka një pasuri prej 200 milionë dollarësh, 80 milionë dollarë më shumë se Angelina Jolie. Ajo u martua gjithashtu me miliarderin francez François-Henri Pinault, i cili ka një pasuri prej 7 miliardë dollarësh.

Top Channel