Goditet nga raketa një shkollë në Ukrainën jugore

20/10/2022 09:15

Një shkollë në rajonin Zaporizhzhia të Ukrainës jugore u godit nga një raketë ruse herët të enjten, sipas raportimeve.

Kyrylo Tymoshenko, nënkryetari i zyrës së presidentit, tha se një raketë goditi një “shkollë të specializuar” në fshatin Komyshuvakha rreth orës 7:20 të mëngjesit.

“Këta çnjerëz do të ndëshkohen patjetër,” tha z. Timoshenko.

Rusia ka përforcuar sulmet ajrore në qytetet kryesore të Ukrainës në tetor, me gjasë si përgjigje ndaj bombardimit të urës së Kerçit që lidhte Krimenë e pushtuar nga Rusia me kontinentin – por edhe paaftësinë e saj për të penguar një kundërofensivë ukrainase në terren.

Moska pretendon se po synon infrastrukturën e furnizimit me energji dhe qendrat ushtarake, por zonat e banuara dhe shkollat ​​kanë përjetuar gjithashtu bombardime.

Në fillim të kësaj jave, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha se 30% e të gjitha termocentraleve në Ukrainë ishin shkatërruar.

Top Channel