BE-ja vendos sanksione të reja ndaj Iranit për furnizimet me dron në Rusi

20/10/2022 17:46

Të enjten, më 20 tetor Bashkimi Evropian vendosi sanksione ndaj tre gjeneralëve iranianë dhe një prodhuesi armësh të akuzuar për furnizimin me drone kamikazë iranianë në Rusi, që janë përdorur në valën e fundit të sulmeve ajrore ndaj objektivave civilë dhe të infrastrukturës ukrainase.

Emrat e prodhuesit iranian të dronëve “Shahed Aviation Industries” dhe tre zyrtarëve të lartë ushtarakë iranianë u publikuan në revistën zyrtare të BE-së, duke i shtuar ata në listën e zezë të sanksioneve. Gjeneral-major Mohammed Hossein Bagheri, shefi aktual i shtabit të forcave të armatosura të Iranit, oficeri i logjistikës gjeneral Sayed Hojatollah Qureishi dhe gjeneral brigade Saeed Aghajani, komandanti i programit të dronëve të Gardës Revolucionare, u sanksionuan.

“Pas tre ditësh bisedime, ambasadorët e BE-së ranë dakord për masat kundër subjekteve që furnizojnë dronët iranianë që goditën Ukrainën”, tha presidenca çeke e BE-së në Twitter.

“BE është gjithashtu e përgatitur të zgjerojë sanksionet ndaj katër subjekteve të tjera iraniane që tashmë janë paraqitur në një listë sanksionesh të mëparshme.”

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba përshëndeti shpalljen e sanksioneve të BE-së në një mesazh në Twitter. “Unë mirëpres veprimin e shpejtë të BE-së pas apelit tim të hënën për të vendosur sanksione ndaj Iranit për ndihmën ndaj Rusisë për të vrarë ukrainasit dhe për të dëmtuar infrastrukturën tonë energjetike”, tha Kuleba.

Top Channel