Liz Truss ka dhënë dorëheqjen si kryeministre e Britanisë së Madhe pas gjashtë javësh nga marrja e detyrës.

Truss u bë kështu kryeministrja më e shkurtër e Britanisë së Madhe. Liz Truss zëvendësoi Boris Johnson si lider dhe u bë kryeministre më 6 shtator dhe më pas dha dorëheqjen 45 ditë më vonë.

Rekordi i mëparshëm u vendos në 119 ditë nga George Canning i cili vdiq në detyrë në 1827.

Ajo hasi në probleme shumë shpejt
Ministri i Financave Këasi Këarteng zbuloi 45 miliardë paund ulje taksash në javën e tretë pas marrjes së detyrës, në atë që ata e quajtën një “mini-buxhet”. Por ajo u fajësua gjerësisht për shkaktimin e problemeve të mëdha ekonomike. Këarteng u shkarkua nga posti i ministrit të Financave.

Disa nga deputetët e saj filluan ta kritikojnë hapur
Dhjetra konservatorë i kërkuan asaj të jepte dorëheqjen dhe sekretarja e saj e brendshme Suella Braverman dha dorëheqjen. Asaj iu desh të punësonte ish-rivalët Grant Shapps dhe Jeremy Hunt për të mbushur boshllëqet në ekipin e saj kryesor.

Ajo tha se nuk mund ta realizonte atë që kishte premtuar
Në fjalimin e saj të dorëheqjes jashtë Doëning Street, ajo tha: “Unë e pranoj se nuk mund ta dorëzoj mandatin me të cilin u zgjodha nga Partia Konservatore”.

Kush është Liz Truss 

Ajo mundi ish-kancelarin Rishi Sunak për të qenë kryeministër
Vetëm anëtarët e partisë konservatore mund të votonin për ta bërë atë udhëheqëse – dhe më shumë se 80,000 votuan për të në vend të Sunak.

Nuk e dimë se kush do ta zëvendësojëBrenda javës së ardhshme do të ketë një garë lidershipi. Ajo do të qëndrojë si drejtuese derisa të shpallet zëvendësuesi i saj.

Ajo ishte kryeministrja e fundit e emëruar nga Mbretëresha Elizabeth IIMbretëresha emëroi Liz Truss ditë para se të vdiste dhe udhëheqja e saj filloi me një periudhë zie 10-ditore.

Ajo ka punuar si ekonomiste
Pas universitetit ajo punoi për ‘Shell dhe Cable & Ëireless’ dhe u martua me kontabilistin Hugh O’Leary në vitin 2000. Ata kanë dy vajza. Familja jeton në Thetford, Norfolk.

Top Channel