Zelensky: Rusia ka shkatërruar 30 për qind të stacioneve energjetike brenda një jave

18/10/2022 12:22

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë të martën se forcat ruse kanë “shkatërruar” një të tretën e stacioneve ukrainase të energjisë, përmes sulmeve të vazhdueshme që kanë shënjestruar infrastrukturën e energjisë dhe kanë shkaktuar ndërprerje të mëdha të rrymës.

“Prej 10 tetorit, 30 për qind e stacioneve ukrainase të energjisë janë shkatërruar, duke shkaktuar ndërprerje në gjithë shtetin”, ka thënë Zelensky në Twitter.

Ai ka shtuar se “nuk ka mbetur vend për negociata me regjimin e (presidentit rus, Vladimir) Putinit”.

Disa rajone të Ukrainës, përfshirë kryeqytetin Kievin, janë përballur me probleme të energjisë, pas valës së re të sulmeve që kanë goditur objektet e energjisë më 18 tetor.

Në Kiev, operatori i energjisë, DTEK, ka thënë se ka pasur “ndërprerje” të energjisë dhe ujit për banorët e bregut të majtë të kryeqytetit.

“Inxhinierët janë duke kryer hetime dhe janë duke bërë gjithë përpjekjet e nevojshme për të rikthyer energjinë e banorëve”, ka thënë kompania përmes një postimi në Facebook.

Kryetari i Kievit, Vitali Klitschko, u ka bërë thirrje banorëve që të ruajnë rrymën “sa më shumë që është e mundshme” për të shmangur përdorimin e pajisjeve që kërkojnë konsum të madh.

Disa pjesë të rajonit Zhitomir, në perëndim të Kievit, kanë mbetur po ashtu pa rrymë, si pasojë e sulmeve, ka thënë guvernatori, Vitaliy Bunechko.

Presidenti rus, Vladimir Putin, e konsideron luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre./REL

Top Channel