SHBA ka deklaruar se pajtohet me aleatët perëndimorë që furnizimi i Iranit me dronë shpërthyes për Rusinë shkel sanksionet e OKB-së.

Kievi u godit nga të ashtuquajturit dron “kamikaze” të hënën, të lëshuar nga Rusia, por që besohet se janë të prodhuara nga Irani.

SHBA pajtohet me vlerësimin francez dhe britanik se dronët shkelin Rezolutën 2231 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, tha Departamenti Amerikan i Shtetit.

Kjo rezolutë, e lidhur me marrëveshjen bërthamore të Iranit, ndalon transferimet iraniane të disa teknologjive ushtarake.

Ukraina i ka identifikuar dronët – ose mjetet ajrore pa pilot (UAV) – si armë iraniane Shahed-136. Ata quhen drone kamikaze sipas pilotëve luftarakë japonezë që kryenin misione vetëvrasëse në Luftën e Dytë Botërore.

“Ne besojmë se këto UAV-të që u transferuan nga Irani në Rusi dhe u përdorën nga Rusia në Ukrainë janë ndër armët që do të mbeten të embargouara nën 2231,” tha Vedant Patel i Departamentit të Shtetit.

Irani mohon t’i furnizojë ato në Rusi, por Patel tha se SHBA “ekspozoi publikisht se Rusia ka marrë dronë nga Irani, se kjo ishte pjesë e planit të Rusisë për të importuar qindra UAV iranianë të llojeve të ndryshme”.

Ai shtoi se kishte “prova të gjera” të përdorimit të tyre nga Rusia në Ukrainë.

Infrastruktura kritike u godit të hënën në rajonet e Kievit, Dnipro dhe Sumy të Ukrainës, me ndërprerjen e energjisë elektrike në qindra qytete dhe fshatra, tha qeveria e Kievit.

Të paktën tetë persona u vranë – katër në Kiev dhe katër në Sumy. Shtetet e Bashkuara thanë se “do ta mbajnë [Rusinë] përgjegjëse për krimet e saj të luftës”.

Top Channel