Sulmet në rajonin Sumy të Ukrainës/ U vranë të paktën 3 persona dhe plagosën 9 të tjerë

17/10/2022 14:26
KYIV, UKRAINE - OCTOBER 17: A Ukrainian woman is seen with her child after the Russian attacks in Kyiv, Ukraine on October 17, 2022. It was reported that at least four explosions were heard in Ukraineâs capital Kyiv on Monday as authorities reported attacks by Russian kamikaze drones. (Photo by Metin Aktas/Anadolu Agency via Getty Images)

Të paktën tre persona u vranë, nëntë u plagosën dhe të tjerë mbeten të bllokuar në rrënoja pas sulmeve me raketa në infrastrukturën kritike në rajonin verilindor të Ukrainës Sumy, sipas kreut rajonal të administratës ushtarake.

“Në orën 5:20 të mëngjesit, tre raketa ruse goditën objektin e infrastrukturës civile. Të paktën tre persona kanë vdekur. Nëntë janë të plagosur. Ka ende njerëz nën rrënoja”, tha në Telegram Dmytro Zhyvytskyi, kreu i administratës ushtarake të rajonit Sumy.

Energjia elektrike u ndërpre gjithashtu dhe 1,625 abonentë u shkëputën nga furnizimi me energji elektrike në rajonin e Sumy, tha Zhyvytskyi.

Ai u bëri thirrje njerëzve që të minimizojnë përdorimin e energjisë elektrike gjatë orëve të pikut. 

Top Channel