Zelensky falënderon SHBA-në për 725 milionë dollarë të tjera ndihmë ushtarake

15/10/2022 18:04

Presidenti i Ukrainës Zelensky ka falënderuar SHBA-në për paketën e fundit të mbështetjes prej 725 milionë dollarësh.

Ai deklaroi se mirëpriti veçanërisht raundet për sistemin raketor HIMARS të montuar në kamion.

Amerika tani ka dhuruar më shumë se 17.5 miliardë dollarë në ndihmë që nga fillimi i luftës në shkurt të këtij viti.

Ministri i Mbrojtjes Oleksiy Reznikov njoftoi se Ukraina pret gjithashtu që SHBA-ja dhe Gjermania të dorëzojnë sisteme kundërajrore këtë muaj për ta ndihmuar atë të kundërshtojë sulmet me raketa dhe dron ruse.

Top Channel