Ukraina nuk gjen qetësi/ Dhjetëra sulme me raketa, shkatërrohen ndërtesa dhe infrastruktura energjetike

15/10/2022 18:14

Sulmet në Ukrainë kanë vijuar edhe gjatë natës së kaluar, ku janë regjistruar mbi 50 predha.

Dronët kamikaze u rrëzuan gjatë natës në qytetin Zaporizhia dhe Nikopol, ndërsa pesë prej tyre ranë mbi rajonin Dnipropetrovsk të Ukrainës qendrore-lindore.

Guvernatori Valentyn Reznichenko tha në Telegram se më shumë se 50 predha u qëlluan në qytetin e Nikopol.

Dhjetë ndërtesa të larta private, një kompani transporti, disa dyqane, një garazh, makina dhe disa zyra u shkatërruan.

Ai deklaroi se më shumë sulme kishin goditur zonat e banuara të Nikopol mëngjesin e sotëm, duke plagosur dy persona.

Qetësi nuk gjeti as mëngjesin e sotëm Zhaporizhia, duke u goditur nga dhjetë raketa duke shkatërruar infrastrukturës energjetike dhe industriale.

Top Channel