Presidenti rus Vladimir Putin ka akuzuar Ukrainën për shkaktimin e shpërthimit të fuqishëm që dëmtoi një urë që lidh Rusinë dhe Krimenë, duke e përshkruar si një “akt terrorizmi”.

“Nuk ka dyshim. Ky është një akt terrorizmi që synon të shkatërrojë infrastrukturën civile të rëndësishme. Kjo u ideua, u krye dhe u urdhërua nga shërbimet speciale të Ukrainës”, tha Putin në një video në kanalin Telegram të Kremlinit.

Ai po takohej me Alexander Bastrykin, kreun e Komitetit Hetues të Rusisë, i cili po prezantonte gjetjet e një hetimi mbi shpërthimin dhe zjarrin gjatë  së shtunës në urë.

Sipas Sky News shpërthimi në urën mbi ngushticën e Kerçit, një rrugë kyçe e furnizimit për forcat e Moskës në Ukrainën jugore, pavarësisht lumturisë që zyrtarët ukrainas kishin nuk pati asnjë pretendim për përgjegjësinë e ngjarjes.

Dëmtimi i urës, i cili kishte qenë një simbol imponues i aneksimit të gadishullit të Krimesë nga Rusia, erdhi mes humbjeve të Rusisë në fushën e betejës dhe mund të turbullojë më tej sigurinë e Kremlinit se konflikti do të planifikohet.

Top Channel