Mbrëmjen e kaluar është mbajtur edicioni i 74-të i ndarjes së çmimeve “Emmy Awards 2022”.

Ngjarja vjetore, që është ndër më të rëndësishmet në botën e kinematografisë, feston më të mirët në botën e televizionit. “The White Lotus”, “Ted Lasso” dhe “Succession”, morën disa nga çmimet më të mëdha të natës. Zbuloni më poshtë listën e plotë të fituesve të “Emmy Awards 2022”…

Seriali më i mirë në zhanrin dramë
“Succession”

Seriali më i mirë në zhanrin komedi
“Ted Lasso”

Seriali më i mirë i kufizuar
“The White Lotus”

Aktori kryesor më i mirë në një serial dramatik
Lee Jung-jae, “Squid Game”

Aktorja kryesore më e mirë në një serial dramatik
Zendaya, “Euphoria”

Aktori më i mirë dytësor në një serial dramatik
Matthew Macfadyen, “Succession”

Aktorja më e mirë dytësore në një serial dramatik
Julia Garner, “Ozark”

Aktori më i mirë kryesor në një serial komedi
Jason Sudeikis, “Ted Lasso”

Aktorja më e mirë kryesore në një serial komedi
Jean Smart, “Hacks”

Aktori më i mirë dytësor në një serial komedi
Brett Goldstein, “Ted Lasso”

Aktorja më e mirë dytësore në një serial komedi
Sheryl Lee Ralph, “Abbott Elementary”

Aktori kryesor më i mirë në një seri të kufizuar ose film televiziv
Michael Keaton, “Dopesick”

Aktorja kryesore më e mirë në një seri të kufizuar ose film televiziv
Amanda Seyfried, “The Dropout”

Show më i mirë për shumëllojshmëri
“Last Week Tonight With John Oliver”

Show me skenarin më të mirë
“Saturday Night Live”/ Top Albania Radio

Top Channel