Nëse hidhni një hap të gabuar do të përfundoni në ujë/ Cili është ishulli më i vogël i banuar në botë

13/08/2022 18:07

Shumë persona pretendojnë se Hub, i njohur si Just Room Enough, është ishulli më i vogël i banuar në botë.

Ai zë vetëm 310 metra katrorë në lumin Saint Lawrence midis Heart dhe ishujve Perandorak pranë Aleksandrisë në Jefferson County në shtetin amerikan të Nju Jorkut.

Ishulli Just Enough Room i përket arkipelagut Thousand Islands, i cili ndodhet në kufirin midis Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kanadasë.

Treqind metra katrorë është hapësira e mjaftueshme për të vendosur një shtëpi, një pemë, pak bar dhe një plazh në miniaturë. Vendasit bëjnë shaka se ishulli është aq i vogël sa nëse bëni një hap të gabuar, do të përfundoni në ujë.

Ishulli ka qenë në pronësi të familjes së pasur Sizeland që nga vitet 1950. Ata donin një vend të qetë për të pushuar, kështu që ndërtuan një shtëpi në ishullin e vogël.

FOTO GALERI
1/10

Top Channel