Pjesa me e madhe e territorit shqiptar do të karakterizohet sot nga mot i kthjellët, ndërsa vranësirat do të jenë të pranishme në zonat malore.

Gjatë pasdites, pritet që gradualisht vranësirat të shfaqen në zonat malore dhe pjesërisht në ultësirën perëndimore.

Sipas MeteoAlb mbrëmja dhe nata rikthejnë kthjellimet në një pjesë të mirë të territorit. Temperaturat e ajrit do të mbeten kostante në mëngjes, por do të ulen lehtë në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 16°C deri në 37°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 40 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke sjell në det dallgëzim 2 – 3 ballë.

Kosova

Kosova do të jetë në mbizotërimin e motit të qëndrueshëm përgjatë gjithë 24_orëshit, ku në orët e para të ditës pritet që kthjellimet të jenë më të dukshme në vend.

Ndërsa pas mesdite gradualisht pritet të ketë theksim të vranësirave në të gjithë Kosovën.

Rajoni dhe Europa

Skandinavia dhe Alpet e kontinentit Europian do të vijojnë të kenë vranësira të shpeshta të cilat do të mund të gjenerojnë reshje. Ndërsa pjesa tjetër e

kontinenti paraqitet në ndikimin e kthjellimeve dhe kalimeve të vranësirave, ku parashikohet që kthjellimet të jenë më të dukshme në Europën Jugore.

Top Channel