Krimineli pa një pjesë të kokës, masakron punonjësin e kafenesë për motive ordinere (fotot)

04/08/2022 21:23

Robert Matthew Berkopec është dënuar me dhjetë vjet burg në SHBA pasi rrahu barbarish një punonjës supermarketi në vendin e punës, duke e lënë të mbuluar në gjak.

Burri që njihej në komunitet si “ai me gjysmë koke”, ishte bërë i dhunshëm duke sulmuar pa ndonjë arsye të dukshme punonjësin e supermarketit në Montana, në SHBA.

Çuditërisht dje në gjykatë i akuzuari i lutej gjykatësit të mos e dënonte me burg pasi ambjenti aty ishte “plot dhunë e armiqësi”.

Por duke mos i vënë re ankesat e Berkopec, gjykatësi e dënoi atë me 10 në burgun shtetëror të Montana, duke i thënë se ishte vetë dhuna e tij që e kishte çuar atje.

Gjykatësi Robert Whelan tha: “Ti ke një problem me menaxhimin e zemërimit që është dukshëm një rrezik për shoqërinë”.

Konflikti kishte nisur për çmimin e një filxhani kafeje, gjatë të cilit Berkopec kishte përplasur punonjësin në derën e zyrave të menxherit, aq sa e dashura e tij kishte nisur të qante.

Më pas Berkopec kishte qëlluar disa herë me grusht punonjësin në kokë dhe ishte larguar nga vendngjarja.

Menaxheri më pas kishte dalë nga zyra e tij dhe kishte gjetur punonjësin të shtrirë përtokë të mbuluar me gjak.

Punonjësi tashmë është rekuperuar nga plagët.

Policia arriti shpejt të gjurmonte Berkopec, i cili pranoi sulmin.

Prokurorja Ann Shea tha në gjykatë: “Ne besojmë se i akuzuari, i cili ka precedentë të tjerë dhune, ka një tendencë drejt saj. Ai gjithmonë krijon viktima”.

Avokati i Berkopec pretendonte se në vend të burgut, Berkopec duhet t’i ofrohet një shans rehabilitimi.

Berkopec miratonte avokatin duke thënë se “Kam nevojë për ndihmë me menaxhimin e zemërimit” ndërsa shtonte se ka një djalë të vogël që ka nevojë për babanë e tij.

FOTO GALERI
1/3
Berkopec njihej në komunitet si “ai me gjysmë koke”

Top Channel