Gjykata franceze shpall fajtorë 20 të akuzuarit për sulmet terroriste të vitit 2015 në Paris

30/06/2022 08:35

Anëtari i vetëm i mbijetuar i një celule terroriste të Shtetit Islamik që vrau 130 njerëz në Paris në nëntor 2015, u dënua me burgim të përjetshëm nga një gjykatë franceze të mërkurën, dënimi më i ashpër i mundshëm sipas legjislacionit francez.

Salah Abdeslam, një francez 32-vjeçar me origjinë marokene, u kap i gjallë nga policia katër muaj pas atentateve që shkaktuan 130 viktima dhe mbi 250 të plagosur.

Përveç Abdeslamit, 19 persona të tjerë të akuzuar se kanë luajtur role kyçe në sulmet më të rënda të vendit në kohë paqeje u shpallën fajtorë “për të gjitha akuzat” të mërkurën.

Vetëm 14 prej tyre janë paraqitur në gjykatë, ndërsa gjashtë të tjerët janë gjykuar në mungesë.

Dënimi u lexua nga kreu i një paneli prej pesë gjyqtarësh që mbikëqyrte gjyqin maratonë të 20 personave të akuzuar për përfshirje në gjakderdhjes më të rëndë në kohë paqeje në historinë moderne franceze.

Qindra të mbijetuar dhe dëshmitarë kanë ndjekur procedurat që nga fillimi i tyre në shtator dhe ata mbushën bankat e sallës së gjyqit të ndërtuar posaçërisht ndërsa lexoheshin vendimet.

Një ekip prej 10 xhihadistësh të Shtetit Islamik rrethoi kryeqytetin francez, duke sulmuar stadiumin kombëtar, baret dhe sallën e koncerteve Bataclan në një sulm që traumatizoi vendin.

Gjyqi ka qenë më i madhi në historinë moderne franceze, kulmi i një hetimi gjashtë-vjeçar, në shumë vende, gjetjet e të cilit shkojnë në më shumë se një milion faqe.

Abdeslam kishte filluar gjyqin duke e deklaruar veten në mënyrë sfiduese si një “luftëtar i Shtetit Islamik”, por përfundoi së kërkuari falje për viktimat dhe duke kërkuar mëshirë.

Sulmet e nëntorit 2015 e traumatizuan thellësisht Francën, me zgjedhjen e objektivave — lokalet e muzikës dhe sportit, baret dhe kafenetë e famshme të kryeqytetit. Humbja e madhe e jetës shënoi fillimin e një periudhe të tmerrshme dhe të dhunshme në Evropë, pasi IS mori përgjegjësinë për sulme të shumta në të gjithë kontinentin.

Franca, nën presidentin e atëhershëm Francois Hollande, i cili dëshmoi në gjyq, e rriti fushatën e saj ushtarake për të mposhtur ekstremistët në Siri dhe Irak.

Gjithashtu në gjyq është shtetasi suedez Osama Krayem, i cili është identifikuar në një video famëkeqe të IS që tregon një pilot jordanez duke u djegur i gjallë në një kafaz.

Komandanti i përgjithshëm i sulmeve në Paris, figura e lartë e IS me bazë në Siri, Oussama Atar, u gjykua gjithashtu në mungesë, por supozohet se ka vdekur./ Radio Evropa e Lirë

Top Channel