Çmimet “BET 2022”, të cilat u zhvilluan të dielën në Teatrin Microsoft të Los Anxhelosit, ishin plot surpriza, që nga transmetimi i drejtpërdrejtë i Janelle Monáe-së, deri te një segment rrëqethës In Memoriam që përmendi “vdekjen” e Roe kundër Wade.

Por një nga momentet më të papritura, afër fundit të ceremonisë tre-orëshe, ishte rikthimi i Kanye West në qendër të vëmendjes.

West ka qëndruar në heshtje që nga prej muajit prill. Atë muaj, ai u tërhoq nga Coachella pa asnjë shpjegim dhe me më pak se dy javë njoftim, dhe gjithashtu iu ndalua të performonte në çmimet Grammy për shkak të sulmeve shqetësuese të mediave sociale ndaj të dashurit të ri të ish-gruas Kim Kardashian, Pete Davidson.

Por ylli i hip-hop-it me sa duket ishte ende i mirëpritur në “BET Awards”, ku ai u shfaq për të nderuar “vëllain” e tij të “Lifetime Achievement”, Sean “Diddy” Combs.

Ndërsa e gjithë fytyra e West ishte errësuar nga një maskë e zezë nuk kishte asnjë dyshim për identitetin e tij, veçanërisht kur ai mbajti një nga fjalimet e tij tipike të gjata dhe shumëngjyrëshe.

Top Albania Radio shkruan se fjalimin e tij, West shpjegoi se ai doli nga fshehja të dielën në mënyrë specifike sepse nuk mund të humbiste mundësinë për të nderuar mikun dhe modelin e tij të vjetër.

“Kam bërë një pauzë të vogël. Unë thashë: Unë thjesht dua të deklaroj veten ligjërisht të vdekur për një vit. Askujt nuk i mungon. Unë thjesht dua të jem jashtë rrjetit”. Puff është mjaft këmbëngulës. … Nëse Puff ka nevojë për ne, ne duhet të bëjmë të pamundurën që të jemi aty për të. Ky njeri ka kaluar dhe i ka mbijetuar shumë gjërave, ka thyer shumë dyer që ne të mund të qëndronim në këmbë – e di për mua, që mund të jem këtu sot”.

Fjalimi i West për Diddy, i cili pasoi një performancë epike të gjitha yjeve me Mary J. Blige, Nas, Lil’ Kim, Busta Rhymes, Faith Evans, Jodeci, the Lox, Bryson Tiller, Maverick City Corin dhe vetë Diddy, përfshinte shumë momente çuditërisht të veçanta dhe të sinqerta. Në një moment, West falënderoi Combs, “artistin e tij të preferuar”, për frymëzimin e tij, duke u shprehur se:

“Atëherë kishte kaq shumë rregulla për hip-hop, dhe ai i theu të gjitha. … Ai theu kaq shumë dyer për klasizmin, shijen, kulturën, rrëmujën. Puff, nëse nuk të thashë kurrë, të dua“.

Megjithatë, rreshti në fjalimin e Ye që sigurisht mori vëmendjen dhe tërheqjen më të madhe në Twitter ishte një përmendje e ish-it të tij, Kardashian, nga e cila u nda në shkurt 2021.

“Unë shkoj në [Combs] për këshilla edhe sot e kësaj dite. Ai frymëzon kaq shumë nga zgjedhjet e mia, kaq shumë nga zgjedhjet e mia të jetës. Zgjedhjet e gruas sime. Dhe, ja ku jemi. Faleminderit për këtë, Puff”.

Top Channel