Dy persona ndërruan jetë, pasi një makinë elektrike ra nga kati i tretë i një ndërtese në Shangai, gjatë testimit.

Një anëtar i stafit dhe një person nga një kompani partnere u vranë të dy në përplasjen, e cila ndodhi të mërkurën rreth orës 17:20 me orën lokale.

Kompania tha se dyshja, të cilët ishin testues digjitalë të ishin brenda automjetit ndërsa ai ra nga një garazh parkimi në ndërtesën e Portit të Inovacionit të firmës.

Fotot në mediat kineze treguan automjetin të shtrirë anash me çatinë e rrethuar nga xhamat e copëtuar dhe punonjësit e  urgjencës.

Kompania NIO shtoi se do të ketë hetim për incidentin me zyrtarë qeveritarë, edhe pse u duk që ishte aksident.

Kompania tha në një deklaratë: “Kompania jonë ka bashkëpunuar me departamentin e sigurisë publike për të nisur hetimin dhe analizën e shkakut të aksidentit. Në bazë të analizës së situatës në vendngjarje, fillimisht mund të konfirmojmë se ka qenë aksident. Ndihemi shumë të pikëlluar për këtë aksident dhe dëshirojmë t’i shprehim ngushëllimet tona më të thella kolegëve dhe punonjësve tanë partnerë që humbën jetën. Është ngritur një ekip për të ndihmuar familjet.”

NIO është një nga kompanitë më të mëdha të Kinës në industrinë e automjeteve elektrike.

Ai fokusohet në përdorimin e baterive të këmbyeshme në makina  për të ndihmuar në uljen e kohës së karikimit.

Kompania është quajtur shpesh ” vrasësi i Teslës ” i Kinës, duke i dhënë mesazhe prodhuesit rival Elon Musk me bazë në SHBA. Tesla ka gjithashtu një fabrikë të madhe prodhimi në Shangai.

Top Channel