Konflikti i Amber Heard dhe Johnny Depp vijon të trajtohet sërish në gjykatë, ku të dyja palët kanë hedhur akuza të forta ndaj njëri-tjetrit.

Kryesisht dhuna që të dyja palët pretendojnë që është ushtruar, tregohet në dy versione të ndryshme.

Johnny Depp e ka paditur Heard për shpifje, ku ka folur për përdorimin e substancave të Depp-it, grindjen e vitit 2015 në Australi që e la Depp-in me një gisht të prerë, herën e parë që Heard sulmoi fizikisht Depp-in dhe thashethemet se Depp dikur e shtyu ish të dashurën e tij Kate poshtë një shkallëve.

Depp ka paditur Heard-in për 50 milionë dollarë në lidhje me shkrimin e saj në Washington Post të vitit 2018, që tregonte përvojat e saj si një e mbijetuar e dhunës në familje. Megjithëse Heard nuk e përmendi kurrë Depp-in me emër, avokatët e tij pohojnë se referencat për të janë të qarta dhe se kjo gjë ka dëmtuar karrierën dhe reputacionin e tij. Heard ka ngritur një kundërpadi prej 100 milionë dollarësh, duke pretenduar se Depp dhe avokatët e tij e shpifën për atë duke iu referuar akuzave të saj për abuzim.

Ajo paraqiti kërkesë për divorc nga Depp, duke marrë një urdhër ndalimi për dhunën në familje kundër aktorit dhe duke e akuzuar atë për abuzim fizik dhe verbal ndaj saj ndërsa ishte nën ndikimin e drogës dhe alkoolit. Depp ka mohuar akuza të tilla dhe ka akuzuar Heard për abuzim me të.

Disa nga momentet kyçe të dëshmisë së Heard:

Gjatë gjyqit, fotot dhe regjistrimet audio të Depp-it të dyshuar të dehur janë kapur nga Heard, e cila i ka paraqitur si provë. Heard tha se ajo regjistroi momente të tilla sepse ai nuk do të mbante mend këtë moment.

“Ai nuk do ta mbante mend, ose do ta mohonte. Nuk kishte njeri që të më mbështeste, kështu që fillova të bëja fotografi për të thënë: ‘Shiko, kjo po ndodh’”, tha Heard.

Ajo tha se Depp kishte një ekip ndihmësish të cilët nuk do të ndërhynin gjatë grindjeve, duke përfshirë dhunën e ushtruar në një aeroplan privat.

 “E ndjeva këtë çizme në shpinë. Unë rashë në dysheme, askush nuk tha asgjë. Askush nuk bëri asgjë. Ju mund të kishit dëgjuar një gjilpërë të rënë. Më kujtohet se u ndjeva shumë në siklet”, tha ajo.

Aktori i mohoi këto akuza duke pretenduar të kundërtën, ku sipas tij ishte Heard ajo që e filloi debatin duke e detyruar atë të fshihej në banjë.

Heard dëshmoi për përdorimin e drogës dhe alkoolit nga Depp, duke përfshirë një herë të veçantë kur ai ishte sëmurur  nga sasia e madhe që kishte konsumuar.

“Ai u zemërua shumë me mua. Më goditi me shuplakë në fytyrë, por e bëri duke qarë. Ishte gjëja më e çuditshme. Ai qante [dhe] thoshte se asnjë grua nuk e kishte turpëruar ndonjëherë ashtu. Asnjë grua nuk e kishte bërë kurrë të ndihej kështu. E dëgjova këtë gjatë pjesës tjetër të udhëtimit, në përsëritje. U ndjeva keq. Ndihem ende keq”, tha ajo.

Aktorja tha se Depp ka krijuar probleme për shkak të punës që bënte, njëkohësisht dyshonte se ajo po e tradhtonte. Heard u shpreh se ai ndërhynte në zgjedhjen e projekteve kinematografikë që ajo kishte.

“Ishte e vështirë për mua të punoja, të justifikoja punën. Çdo audicion, çdo takim, çdo skenar që merrja ishte një negociatë ose një grindje”, u shpreh aktorja.

Ajo ka treguar edhe disa raste të abuzimit fizik, verbal dhe seksual, duke akuzuar Depp se e kishte goditur me grusht, e kishte përplasur pas murit, i ka shkulur flokët dhe e ka kërcënuar se do t’i “gdhendte” fytyrën.

“Më kujtohet që më hodhi një shishe, më humbi dhe goditi llambadarin. Në një moment ai vetëm më goditi në fytyrë. Nuk isha i sigurt se çfarë ishte ajo ndjenjë, por dyshova se kisha një hundë të thyer. Më kujtohet hunda ime është e fryrë dhe e zbardhur”, shtoi më tej ajo.

Disa foto të fytyrës së mavijosur të Heard-it dhe copa flokësh, të supozuara u paraqiten si provë. Ajo ka treguar edhe një moment tjetër ku Depp ka shkruar me gjak në vende të ndryshme.

“Depp shkruan në pjesën e pasme të një jastëku me gjak, shkroi në muret duke zbritur poshtë”, tha  Heard, ndërsa  prezantoheshin fotot e mobilieve të lyera me gjak dhe një shtëpie në rrëmujë.

Ajo ka akuzuar se aktori ka hedhur nga shkallët edhe të ish të dashurën e tij Kate Moss, pas një sherri në shtëpinë e tyre.

Top Channel