Kryeministri kanadez bën një vizitë të papritur në Ukrainë

08/05/2022 16:53

Kryeministri kanadez Justin Trudeau ka bërë një udhëtim të papritur në Irpin në Kiev.

Në një deklaratë në Telegram, kryebashkiaku Oleksandr Markushyn tha: “Sapo pata nderin të takohem me kryeministrin e Kanadasë Justin Trudeau, i cili erdhi në Irpin për të parë me sytë e tij të gjithë tmerrin që pushtuesit rusë i kanë shkaktuar tonë. qytet.”

Qyteti ukrainas Irpin, i cili ndodhet në veriperëndim të kryeqytetit Kiev, u mbajt përkohësisht nga trupat ruse në fillim të luftës përpara se të tërhiqeshin nga rajoni.

Vizita e zotit Trudeau vjen pasi ai dhe presidenti amerikan Joe Biden nënvizuan angazhimin e tyre për ta mbajtur Rusinë përgjegjëse për pushtimin e saj në Ukrainë në një telefonatë të premten.

Gjatë bisedës, udhëheqësit diskutuan gjithashtu përpjekjet për të ofruar ndihmë sigurie për Ukrainën, tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë.

Top Channel