Koordinatori i OKB-së dhe drejtori i UNICEF-it dënojnë sulmin në shkollën në Bilohorivka: Sulmi sipas ligjit ndërkombëtar humanitar është i panegociueshëm

08/05/2022 22:54

Koordinatori i Krizave të OKB-së për Ukrainën dhe Ndihmës Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Amin Awad kanë bërë një deklaratë sot në përgjigje të bombardimit të një shkolle që shërbente si strehë në Luhansk, duke thënë se incidenti është një tjetër kujtim i ashpër i mizorisë së kësaj lufte.

“Civilët dhe infrastruktura civile duhet të kursehen në kohë lufte; këto detyrime sipas ligjit ndërkombëtar humanitar janë të panegociueshme”, tha Awad. “Sa më shpejt të kërkojmë një fund paqësor të luftës, aq më mirë për njerëzit këtu në Ukrainë dhe kudo në botë.”

“UNICEF dënon fuqishëm një sulm tjetër në një shkollë në Ukrainë mes raporteve se civilët, përfshirë fëmijë, kishin kërkuar strehim në bunkerin e shkollës. Ne nuk e dimë ende se sa fëmijë mund të jenë vrarë ose plagosur në bombardimet e raportuara, por kemi frikë se ky sulm sapo ka shtuar qindra fëmijë që tashmë kanë humbur jetën në këtë luftë”, tha në një deklaratë të dielën drejtoresha ekzekutive e UNICEF-it Catherine Russell. 

Top Channel