Po evakuonte kafshët nga kopshti zoologjik, 15-vjeçari ukrainas vritet nga rusët

05/05/2022 16:55

Ndërsa lufta merr çdo dite jetë të pafajshme, prej javësh, vullnetarët dhe stafi në një kopsht zoologjik pranë Kharkiv kanë ndihmuar në evakuimin e kafshëve për t’i mbrojtur nga bombardimet ruse.

Këtë javë, vullnetarët po lëviznin buallet afrikane. Ndërsa kafshët u ngarkuan në transporte të mërkurën, parku u vu përsëri nën zjarr artilerie.

Mes lotësh, Oleksandr Feldman, pronari i parkut, tha në një postim në Facebook se një vullnetar 15-vjeçar ishte vrarë në sulm. Ai ndihmonte për të ushqyer dhe për të evakuuar kafshët.

Feldman tha se adoleshenti ishte anëtari i gjashtë i ekipit kopshtit zoologjik që ishte vrarë.

Top Channel