Covid19/ Ministria e Shëndetësisë: 52 qytetarë të infektuar dhe asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

30/04/2022 18:17

Ministria e Shëndetësisë ka informuar mbi situatën pandemike në Shqipëri për 24 orët e fundit, ku fatmirësisht asnjë person nuk ka ndërruar jetë si pasojë e Covid19.

Bëhet me dije se nga 1,059 testime, 52 qytetarë kanë rezultuar të infektuar ndërsa 28 persona janë shëruar në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 271,213 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 5 pacientë.

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.
Çdo qytetar mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore.
MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar me dy doza, të drejtohen në qendrat shëndetësore ose pikat e vaksinimit të përqëndruar, për t’u vaksinuar me dozën e tretë përforcuese.
Qytetarët mbi 60 vjeç dhe ata me imunitet të dobët, që kanë kaluar 4-6 muaj nga kryerja e dozës së tretë, mund të marrin dozën e katërt të vaksinës anticovid, sipas rekomandimit të mjekut të familjes.
Nëse dyshoni se jeni të prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.
Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 1,059 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 52 qytetarë, në këto bashki:
20 në Tiranë, 7 në Lushnje, 6 në Krujë, 5 në Mat, 4 në Lezhë, 3 në Shkodër, Kavajë, 1 në Kurbin, Rrogozhinë, Pukë, Kukës.
Janë 398 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 5 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.
Janë shëruar 28 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 271,213 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (30 Prill 2022)

Raste të reja ditore           52
Të shëruar në 24 orë        28
Të shtruar në spitale         5
Humbje jete në 24 orë      0
Testime ditore                 1,059

Testime totale               1,806,414
Raste pozitive                  275,107
Raste të shëruara            271,213
Raste Aktive                         398
Humbje jete                        3,496

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            246
Vlorë               45
Fier                 39
Elbasan           12
Korçë              11
Durrës              11
Shkodër          10
Gjirokastër       7
Berat                 6
Kukës               5
Lezhë               3

Top Channel