Ndërpritet kampionati ukrainas. Nuk ka fitues në kohë lufte. Shaktior dhe Dinamo e Kievit, në Champions

27/04/2022 14:55

Në një kohë kur prej më shumë se dy muajsh në Ukrainë ka nisur lufta, të martën është marrë një vendim zyrtar për kampionatin vendas të futbollit.

Ai u vendos të ndërpritet dhe nuk do të ketë fitues. Asnjë klub nuk do të kurorëzohet, ndërkohë që do të ruhet renditja dhe ekipet do të përfitojnë beneficet e tyre.

Kështu Shakhtior Donetsk, që renditet i pari dhe Dynamo Kiev, që renditet i dyti, do të merrnin pjesë në raundet kualifikuese të Champions League. Ndërsa skuadra që renditet e treta, Dnipro do të konkurrojë në Europa League.

Top Channel