Sulmet ruse me raketa kanë shënjestruar qytetin perëndimor të Ukrainës, Lviv dhe kjo ndodhi vetëm disa orë pasi një gjeneral i lartë tha se Moska po zvogëlonte pushtimin e saj në perëndim e do të fokusohej në rajonin e Donabasit në lindje.

Lviv është kursyer nga sulmet kryesisht që nga fillimi i pushtimit, me rreth 200,000 njerëz të cilëve u është dashur të largohen nga qytetet e tyre, duke u zhvendosur atje.

Megjithatë, ditën e sotme një seri sulmesh goditën periferinë e saj me një raketë që goditi një fabrikë nafte.

Zëvëndës Marshalli Sean Bell ka folur në lidhje me ngjarjen ku është shprehur se në perëndim të Ukrainës janë përdorur raketa të drejtuara.

“Për shkak të vendndodhjes së Lviv, në perëndim të Ukrainës, ka të ngjarë që ato të ishin raketa të drejtuara. Vetë qyteti nuk është në rreze, kështu që këto sulme kishin më shumë gjasa mundësi të kenë qënë të paisur me raketa të sofistikuara që mund të hidhen nga largësi mjaft të mëdha.”- tha ai.

Nga janë lëshuar raketat?

Kryetari i bashkisë së qytetit Andriy Sadovyi tha se sulmet ishin me raketat që ishin lëshuar nga Sevastopol në Krime.

Të tjerë sugjeruan se sulmet u nisën nga një anije, një teori që pason videon e publikuar nga Ministria e Mbrojtjes e Rusisë që tregon sulme të ngjashme në infrastrukturën ushtarake ukrainase nga Deti i Zi.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë thotë se këto katër raketa Kalibr shkatërruan me sukses infrastrukturën ushtarake të Ukrainës.

Ushtria ruse ka pretenduar se ka nisur sulme me raketa në një infrastrukturë ushtarake ukrainase nga Deti i Zi.

Megjithatë, zoti Bell thotë se nuk mund të jemi të sigurt.

“Raketat e lundrimit mund të përshkojnë një distancë të tillë që këto sulme mund të ishin nisur nga rajoni i Donbasit, nga marina ose nga vetë Rusia. Ne nuk e dimë.”-tha ai.

Pse nuk funksionoi mbrojtja ajrore?

“Së pari, Lviv nuk ka qenë një objektiv kryesor deri më tani në këtë konflikt, kështu që shumica e mbrojtjeve raketore do të pozicionohen në vende si Kievi dhe Mariupoli ku kemi parë luftimet më të rënda. Së dyti, raketat e drejtuara të lundrimit janë veçanërisht të vështira për t’u mbrojtur kundër tyre. Ato mund të ndryshojnë rrugën e fluturimit, të përshkojnë një pjesë të distancës në lartësi ekstreme ose madje të ndjekin konturin e tokës.

“Vendet e fiksuara të radarëve në përgjithësi do të vendosen në tokë të lartë për gjurmim më të mirë. Raketat e drejtuara mund t’i shmangin këto. Dhe mbrojtjet e lëvizshme padyshim vendosen në zona ku sulmet janë më të mundshme – gjë që deri më tani nuk ka qenë Lviv.”

Pse Rusia ka sulmuar Lviv?

Presidenti rus Vladimir Putin mund të kishte pasur një sërë arsyesh të ndryshme për të sulmuar Lviv, thotë zoti Bell.

” Presidenti i SHBA Joe Biden ishte duke vizituar Poloninë në kohën e sulmit . Dhe ndonëse jo rreptësisht aq afër – padyshim mund të shihet si një mesazh që ‘nuk kemi mbaruar. Një tjetër mundësi është që shtypi botëror të jetë në Lviv. Ne kemi parë raporte që na tregojnë sesi njerëzit e qytetit po e kalojnë jetën e tyre si zakonisht. Mund të ishte një mënyrë për t’u thënë atyre se nuk janë të sigurt. Rusia gjithashtu mund të kishte vënë në shënjestër vende strategjike që mund të mos kenë një ndikim në përpjekjet luftarake të Ukrainës menjëherë – por ndoshta në një moment poshtë vijës.”– tha ai.

Burimi: Sky News

Top Channel