Biden dhe udhëheqësit evropianë diskutojnë për mbështetjen e Ukrainës

21/03/2022 21:16

Presidenti amerikan Joe Biden ka zhvilluar një telefonatë me liderët evropianë për të diskutuar mbi luftën e vazhdueshme në Ukrainë, ka njoftuar Shtëpia e Bardhë.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson telefonoi kryeministrin italian Mario Draghin, kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe presidentin francez Emmanuel Macron.

Në një deklaratë, Shtëpia e Bardhë tha se udhëheqësit diskutuan shqetësimet e tyre në lidhje me taktikat brutale të Rusisë në Ukrainë, duke përfshirë sulmet e saj ndaj civilëve.

“Ata theksuan mbështetjen e tyre të vazhdueshme për Ukrainën, duke përfshirë dhënien e ndihmës për sigurinë ukrainasve të guximshëm që po mbrojnë vendin e tyre nga agresioni rus, dhe ndihmën humanitare për miliona ukrainas që kanë ikur nga dhuna”, shtohet në deklaratë.

Biden ka planifikuar të udhëtojë në Evropë më vonë këtë javë për takime me NATO-n, BE-në dhe aleatët e G7-ës në Bruksel, e ndjekur nga një takim dypalësh me presidentin polak Andrzej Duda në Varshavë të premten.

Top Channel