Ishin strehuar në bunkere, evakuohen 71 fëmijë jetimë nga Sumy në një zonë të sigurt

20/03/2022 09:31

Autoritetet ukrainase thonë se kanë arritur të transferojnë 71 fëmijë nga një jetimore në Sumy në një zonë më të sigurt.

Foshnjat ishin strehuar në një bunker gjatë javëve të fundit.

Me mundësinë e parë për t’u evakuuar përmes korridorit humanitar, ne i morëm fëmijët nga jetimorja e specializuar në zonën e luftimit,” tha Dmytro Zhyvytskyi, guvernatori i rajonit.

Ai ka shpërndarë fotot e fëmijëve në Facebook.

“Këta janë fëmijë që nuk kanë prindër dhe shumica e tyre kanë nevojë për kujdes të vazhdueshëm mjekësor”, shtoi ai.

FOTO GALERI
1/3

Top Channel