Gazetarja ruse që protestoi në televizion: Është lufta e Putinit, jo e popullit rus

20/03/2022 22:32

Gazetarja Marina Ovsyannikova, e cila ndërpreu transmetimin e lajmeve për të protestuar kundër luftës në Ukrainë tha se veprimi i saj erdhi pasi nuk i pëlqeu propaganda e qeverisë së Vladimir Putin.

Në një intervistë të diel, zbuloi se kishte refuzuar ofertën për azil në Francë, pavarësisht frikës nga hakmarrja e mëtejshme.

“E dini, para së gjithash, dua t’u them të gjithëve: populli rus është me të vërtetë kundër luftës. Është lufta e Putinit, jo lufta e popullit rus,” i tha ajo prezantuesit George Stephanopoulos në “This Week” në ABC.

Më 14 mars, Ovsyannikova ndërpreu një transmetim të drejtpërdrejtë në Channel One pasi u shfaq me një poster ku shkruhej: “Ndaloni luftën, mos i besoni propagandës, ata po ju gënjejnë.”

Më pas ajo u arrestua, u mor në pyetje dhe u gjobit dhe u lirua nga burgu.

Top Channel