Zëvendëskryeministrja e Ukrainës: Mbi 3.3 milionë refugjatë kanë ikur përmes perëndimit

19/03/2022 20:45

Më shumë se 3.3 milionë refugjatë janë larguar nga Ukraina përmes kufirit të saj perëndimor, tha zëvendëskryeministrja Iryna Vereshchuk.

Rreth 2 milionë të tjerë janë zhvendosur brenda vendit, tha ajo, sipas Reuters.

Ukraina ka evakuuar 190,000 civilë nga zonat e vijës së frontit përmes korridoreve humanitare që nga fillimi i pushtimit rus, tha Vereshchuk.

Korridoret në rajonet e Kievit dhe Luhanskut po funksiononin të shtunën, por një korridor i planifikuar për në Mariupol ishte vetëm pjesërisht funksional, pasi trupat ruse nuk lejonin autobusët të kalonin.

Top Channel