Lufta në Ukrainë! Përplasje të ashpra dhe rritje të vdekjeve, çfarë ndodhi sot

19/03/2022 20:30

Ndërsa errësira pushton vendin në ditën e 24-të të konfliktit, më poshtë janë zhvillimet më të fundit:

Lufta e ashpër për Mariupolin: Kryetari i qytetit të rrethuar jugor thotë se ka beteja intensive në rrugët e qytetit, duke sjellë pengimin e përpjekjeve për të shpëtuar qindra njerëz të bllokuar ende në bodrumin e një teatrit të bombarduar. Forcat ruse kanë rrethuar portin jugor, i cili është përballur disa ditë me bombardime të rënda.

Civilë të vrarë: Zyra e OKB-së për të drejtat e njeriut thotë se të paktën 847 civilë, përfshirë 64 fëmijë, janë vrarë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit, kryesisht nga bombardimet dhe sulmet ajrore, duke theksuar  se totali i vërtetë mund të  jetë shumë më i lartë.

Polonia bën thirrje për bllokadë tregtare: Kryeministri Mateusz Moraëiecki i ka kërkuar BE-së të vendosë një ndalim total tregtar ndaj Rusisë. Ai thotë se një bllokadë mbi anijet dhe mallrat ruse do ta detyronte Moskën të ndalonte këtë luftë mizore.

Armët hipersonike : Rusia thotë se ka përdorur raketa hipersonike për herë të parë në luftë, duke shkatërruar një vend ku ruheshin armët në Ukrainën perëndimore. Raketat hipersonike udhëtojnë shumë më shpejt se sa shpejtësia e zërit, duke i bërë ato të vështira për t’u gjurmuar.

Kostumet e stacionit hapësinor: Agjencia ruse hapësinore ka mohuar që tre nga kozmonautët e saj, të cilët hipën në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës të kenë veshur uniforma me ngjyrat e flamurit ukrainas.

Top Channel