Forcat ruse “mbeten kryesisht të bllokuara në të gjithë Ukrainën, por kanë rreth 90% të “fuqisë së tyre luftarake të mbledhur ende në dispozicion”, thotë një zyrtar i lartë i Mbrojtjes amerikane.

Në një deklaratë, zyrtari tha se forcat ruse nuk kanë bërë “përparime të rëndësishme” drejt Kievit në veri apo veriperëndim dhe nuk ka “asnjë lëvizje të forcave ruse” në lindje të kryeqytetit.

“Ne vazhdojmë të shohim bombardime të forta atje. Ukrainasit po mbrojnë qytetin”,  shtojnë ata.

Më shumë se 1080 raketa ruse janë lëshuar që nga fillimi i luftës, thotë zyrtari amerikan.

Ai thotë se raportet për sulmet me raketa në afërsi të Aeroportit Ndërkombëtar Lviv janë të vërteta, por shkalla e dëmit nuk dihet akoma.

 

Top Channel