Luftë në qendër të Mariupolit, në ditën e 23 të pushtimit Rusia bombardon disa qytete

18/03/2022 21:30

Gjatë së premtes, në ditën e 23 të pushtimit të ukrainës, luftime të ashpra janë zhvilluar në qendër të qytetit të Mariupolit, pas sulmit në Lviv dhe Kiev.

Kryetari i bashkisë së Mariupolit, Vadym Boichenko, i thënë BBC-së se luftimet ishin “me të vërtetë shumë aktive”.”Betejat me tanke dhe mitralozë vazhdojnë,” tha ai. “Të gjithë po fshihen në bunkerë.”

Përveç Lviv, Rusia sulmoi edhe Kharkiv, ku  shërbimi i emergjencës shtetërore të Ukrainës tha se një ndërtesë shumëkatëshe ishte shënjestruar, duke vrarë të paktën një person.

Predhat thuhet gjithashtu se kanë goditur qytetin lindor të Kramatorsk, duke vrarë dy persona dhe duke plagosur gjashtë të tjerë . Në pjesën veriore të kryeqytetit të Ukrainës, Kiev, një person u vra dhe katër të tjerë u plagosën pasi pjesë të një rakete ruse ranë mbi një ndërtesë banimi.

presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy tha se më shumë se 130 njerëz janë shpëtuar deri më tani, por zyrtarët kanë thënë se përpjekjet e shpëtimit ishin penguar nga frika e sulmeve të ardhshme ruse.

Duke parë situatën e rënduar Presidenti francez, Emmanuel Macron, i kërkoi të premten Presidentit rus Vladimir Putin të heq rrethimin në qytetin ukrainas të Mariupolit, e të lejojë qasjen humanitare dhe të urdhërojë një armëpushim të menjëhershëm.

Top Channel