Presidenti i SHBA-së,  Joe Biden do të jetë pjesë e samitit të jashtëzakonshëm të NATO-s në Bruksel javën e ardhshme.

Biden do të bashkohet personalisht me liderët botërorë të NATO-s në Bruksel të Belgjikës, të enjten e ardhshme, 24 mars.

 “Presidenti do të udhëtojë në Bruksel, Belgjikë, në fund të këtij muaji, ku do të bashkohet me Samitin e jashtëzakonshëm të NATO-s më 24 mars për të diskutuar mbi përpjekjet e vazhdueshme të parandalimit dhe mbrojtjes në përgjigje të sulmit të paprovokuar dhe të pajustifikuar të Rusisë ndaj Ukrainës, si dhe për të referuar riafirmimin tonë. Angazhim i hekurt ndaj aleatëve tanë të NATO-s”, u tha gazetarëve sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki në konferencën për shtyp të së martës, duke konfirmuar postimin në Twitter nga NATO.

“Ai do të bashkohet gjithashtu në një samit të planifikuar të Këshillit Evropian për të diskutuar shqetësimet tona të përbashkëta për Ukrainën, duke përfshirë përpjekjet transatlantike për të imponuar kosto ekonomike ndaj Rusisë, për të ofruar mbështetje humanitare për ata që janë prekur nga dhuna dhe për të adresuar sfidat e tjera që lidhen me konfliktin”, shtoi ajo.

Më herët, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se kishte thirrur një samit të liderëve.

“Kam thirrur një Samit të jashtëzakonshëm më 24 mars në selinë e NATO-s. Ne do të trajtojmë pushtimin e #Rusisë në #Ukrainë, mbështetjen tonë të fortë për Ukrainën dhe forcimin e mëtejshëm të parandalimit dhe mbrojtjes së NATO-s. Në këtë kohë kritike, Amerika e Veriut dhe Evropa duhet të vazhdojnë të qëndrojnë së bashku”, shkroi Stoltenberg në Twitter.

Udhëtimi pasohet  nganjë vizitë në Evropë të javës së kaluar nga nënpresidentja e SHBA-së,  Kamala Harris.

Top Channel