Jashtë planetit Tokë amerikanët dhe rusët janë një skuadër, zbuloni historinë e rrallë

15/03/2022 21:49

Jashtë planetit Tokë, amerikanët dhe rusët funksionojnë si një skuadër, e kundërta e asaj që po ndodh prej javësh tashmë.

Një astronaut amerikan tani do të kthehet në tokë. Fillimisht mendohej se Mark Vande Hei, i cili ka qenë në hapësirë ​​për 355 ditë, mund të lihej në hapësirë për shkak të tensioneve të shtuara mbi pushtimin rus të Ukrainës.

Por është konfirmuar se ai do të udhëtojë me një anije ruse për në Kazakistan, sipas BBC.

Si amerikani ashtu edhe dy kozmonautë të tjerë rusë do të kthehen.

Joel Montalbano, menaxheri i programit ISS i Nasa-s, tha: Unë mund t’ju them me siguri se Mark po kthehet në shtëpi. Ne jemi në komunikim me kolegët tanë rusë. Nuk ka asnjë dyshim për këtë.”

Ai pranoi se astronautët ishin të vetëdijshëm për atë që po ndodh rreth tyre në botë, por ata ende punojnë si një “skuadër”.

Dmitry Rogozin, shefi i Agjencisë Ruse të Hapësirës Roscosmos, kishte paralajmëruar më parë për sanksionet që shkaktojnë probleme teknike në ISS, por zoti Montalbano tha se ai kishte vazhduar të funksiononte pa probleme.

“Të gjitha këto aktivitete kanë vazhduar për 20 vjet dhe asgjë nuk ka ndryshuar në tre javët e fundit. Qendrat tona të kontrollit funksionojnë me sukses, pa të meta, pa probleme”,  tha ai.

SHBA kontrollon energjinë  në bordin e ISS dhe Rusia kontrollon pjesën e udhëtimit.

Në fillim të këtij muaji në televizionin shtetëror rus, zoti Rogozin njoftoi se Roscosmos do të ndalonte shitjet e raketave në SHBA në përgjigje të sanksioneve kundër Rusisë.

Vande Hei, 55 vjeç ka kaluar 355 ditë në hapësirë, një rekord i ri në SHBA.

Top Channel